Syn.: Blitum virgatum L., Chenopodium foliosum var. virgatum (L.) Maire et Weiller, Chenopodium virgatum (L.) Ambrosi, Monocarpus foliosus Moench
Česká jména: merlík listnatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: mrlík mnoholistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Chenopodium foliosum
Rozšíření: Původním je tento druh zřejmě v horách jižní poloviny Evropy a severozápadní Afriky, též jihozápadní a střední Asie, vyskytuje se tedy v africkém Atlasu, v horách Pyrenejského poloostrova, Alpách, v horách Balkánu i Karpatech, na Kavkazu i ve vysokohořích jihu střední Asie, kde se však mohou objevovat i jiné podobné druhy. Severozápadní hranice jeho přirozeného areálu prochází Slovenskem (Velká Fatra), na východě zasahuje pravděpodobně až do čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. V minulosti byl pěstován jako zelenina též v mnoha jiných oblastech světa, byl tak zavlečen i do dalších částí Evropy (byl zaznamenán rovněž na našem území), do Severní Ameriky (především na západ kontinentu), jižní Afriky a jihovýchodní Austrálie.
Ekologie: Roste v lemech horských lesů a v křovinaté vegetaci horských svahů a údolí, proniká na stanoviště pozměněná lidskou činností, na okraje polí, rumiště a skládky, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3500 m. Kvete od června do července.
Popis: Jednoletá, vzácněji i dvouletá bylina s lodyhou přímou, 20–80 cm dlouhou, obvykle od báze větvenou, světle zelenou až načervenalou, lysou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dolní listy jsou trojúhelníkovitě vejčité až kosníkovité, 2–7 cm dlouhé a 2–5 cm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, po okraji nepravidelně zubaté, na vrcholu zašpičatělé, horní listy se postupně zmenšují, jsou kosníkovité až kopinaté, po okraji zubaté. Květenstvím je terminální lichoklas, květy jsou oboupohlavné a samičí, vyrůstají v úžlabí listenů v kulovitých klubíčkách; okvětí je 3–5četné, lístky jsou nestejné, zelené, později až šarlatově červené a dužnaté. Plodem je v obrysu okrouhlá nažka, zploštělá, uzavřená v bobulovitě zdužnatělém okvětí.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku jsou jeho původní karpatské populace chráněny zákonem, je zde řazen k druhům kritiky ohroženým (CR).
Využití: Listy merlíku listnatého se konzumují jako zelenina, květenství se používá k barvení vína.
Chenopodium foliosumChenopodium foliosum
Chenopodium foliosum
Chenopodium foliosum
Fotografováno dne 23. 7. 2018 (Čechy, Polabí, Kačina).