CHENOPODIUM OPULIFOLIUM Schrad. ex W. D. J. Koch et Ziz – merlík kalinolistý / mrlík kalinolistý

Syn.: Anserina opulifolia (Schrad. ex Koch et Ziz) Montandon, Chenopodium album subsp. opulifolium (Schrad. ex W. D. J. Koch et Ziz) Batt., Chenopodium album var. opulifolium (Schrad. ex W. D. J. Koch et Ziz) Aswal, Chenopodium erosum Bastard, nom. illeg., Chenopodium triangulare Forssk., Chenopodium ugandae (Aellen) Aellen
Česká jména: merlík kalinolistý (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: merlík kalinolistý (Dostál 1950), mrlík kalinolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Chenopodium opulifolium

Rozšíření: Za původní je považován v jižní, střední a východní Evropě, na Kavkaze i Blízkém východě, na východ areál zasahuje až do Turkmenistánu, dále se vyskytuje v severní Africe a zemích celé východní poloviny afrického kontinentu. Druhotně je rozšířen i v severozápadní Evropě, v nejjižnější Africe, v australském státě Jižní Austrálie, v kanadských provinciích Ontario a Britská Kolumbie a některých amerických státech (Oregon, Texas, Missouri, Illinois, Indiana, Severní i Jižní Karolina, Maryland, New Jersey, Rhode Island nebo Massachusetts). U nás jako archeofyt, zaznamenaný byl téměř v celém termofytiku a ojediněle i v mezofytiku, všude však poměrně vzácně.

Ekologie: Roste na rumištích, hnojištích a dalších antropogenních stanovištích, ale i na narušovaných místech v přirozenějších společenstvech, ojediněle i jako polní plevel na nakypřených půdách na převážně bazických substrátech. Kvete od června do srpna.

Chenopodium opulifolium

Popis: Jednoleté byliny s přímou až vystoupavou, až 70 cm vysokou lodyhou, která je od báze větvená. Listy dlouze řapíkaté, silně pomoučené, čepel dolních listů stlačeně okrouhle vejčitá, asi tak stejně široká jako dlouhá, trojlaločná, čepel středních a horních listů široce vejčitá až vejčitě kopinatá, někdy trojlaločná. Květenstvím je licholata nahloučených klubíček. Květy jsou pětičetné, okvětí většinou do čtvrtiny až poloviny srostlé, okvětní lístky zcela zakrývající plod (nažku).

Záměny: Patří do mimořádně variabilního a komplikovaného okruhu merlíku bílého (Chenopodium album agg.). Od ostatních druhů okruhu se liší typickým tvarem listů, jejichž čepel je stejně dlouhá jako široká.

Ohrožení a ochrana: Je zařazen mezi ohrožené druhy květeny ČR (C3).

Chenopodium opulifoliumChenopodium opulifolium
Chenopodium opulifolium
Chenopodium opulifolium
Chenopodium opulifolium

Fotografováno dne 6. 8. 2014 (Česko, Praha).