Syn.: Amellus rosmarinifolius Poepp. ex DC., Chiliotrichum amelloides var. rosmarinifolium (Less. ex Schlechtd) Nees, Chiliotrichum diffusum f. angustifolium Speg., Chiliotrichum longifolium Phil.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Chiliotrichum rosmarinifolium

Rozšíření: Pochází z jižního cípu Jižní Ameriky, v Chile v regionech Maule, Bío Bío, Araucanía, Los Lagos, Aysén a Magallanes, v Argentině zřejmě v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz. Výskyt na Ohňové zemi je nejistý.

Ekologie: Dominanta lesních lemů a světlin v porostech stálezelených i opadavých pabuků (Nothofagus), také v sušších partiích rašelinišť, na skalnatých místech i podél vodních toků.

Chiliotrichum rosmarinifolium

Popis: Bohatě větvený stálezelený keř, dorůstá výšky 20–100(–150) cm; větvičky jsou přímé, šedohnědé, letorosty jsou hustě olistěné, bíle plstnaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 1–3 cm dlouhé a jen 0,1–0,2 cm široké, na líci leskle zelené, na rubu bíle plstnaté, celokrajné a podvinuté, na vrcholu tupě špičaté až špičaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na koncích větví na stopkách 1–4 cm dlouhých; zákrovní listeny jsou 2–3řadé, čárkovitě kopinaté, 7–11 mm dlouhé, blanité, hedvábitě chlupaté, tupě špičaté; květy paprsku jsou samičí, s bílou, 7–12 mm dlouhou ligulou, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté. Nažky jsou trojboké, podlouhlé, 3–5 mm dlouhé, žláznaté, s žlutavým chmýrem 4,5–6,5 mm dlouhým.

Poznámka: Samostatnost tohoto druhu od blízce příbuzného, v témže území rostoucího Chiliotrichum diffusum není současnými badateli jednoznačně přijímána. Hlavním rozdílem je tvar a šířka listů, údajně existují přechody. Do nepočetného rodu dále patří ještě Chiliotrichum fuegianum z Ohňové země, které bývá některými badateli řazeno do rodu Chiliophyllum.

Chiliotrichum rosmarinifolium
Chiliotrichum rosmarinifolium
Chiliotrichum rosmarinifolium

Fotografoval Mário Duchoň dne 26. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).