Syn.: Caladenia cornuta (Hook. f.) Rchb. f., Chiloglottis muelleri Fitzg., Simpliglottis cornuta (Hook. f.) Szlach.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Chiloglottis cornuta
Rozšíření: Australsko-novozélandský druh, na kontinentu je jeho výskyt soustředěn na jihovýchod, především tedy do státu Victoria, roste také na Tasmánii, na Novém Zélandu jej najdeme na obou hlavních ostrovech, Stewartově ostrově i Chathamských ostrovech, zasahuje až na subantarktické Aucklandovy ostrovy a Campbellův ostrov.
Ekologie: Roste terestricky ve světlých lesích a v křovinaté vegetaci, v pásmu od nížin až do hor, vzácněji stoupá až do subalpínského stupně. Kvete od října do února.
Chiloglottis cornuta
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitými hlízami, v době květu 4–10 cm, v době plodu až 30 cm vysoká, s lodyhou přímou, lysou. Listy vyrůstají v páru na bázi lodyhy, jsou krátce řapíkaté, eliptické až podlouhlé, 3–10 cm dlouhé a 1–3 cm široké. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě na vrcholu lodyhy, dosahují zhruba 1,5–3 cm v průměru, jsou zelené, lysé; listeny jsou kopinaté, zelené; dorsální vnější okvětní lístek je kopinatý až vejčitý, postranní lístky jsou mnohem užší; vnitřní okvětní lístky jsou kratší, kopinaté, odstálé; pysk je trojúhelníkovitý, celokrajný, na líci se zelenými nebo červenohnědými výrůstky; sloupek je skoro stejně dlouhý jako pysk. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní ochranu garantuje tomuto druhu obchodní úmluva CITES.
Poznámka: K rodu Chiloglottis je v současnosti započítáváno 24 druhů, všechny se vyskytují v Austrálii a na Novém Zélandu.
Chiloglottis cornuta
Chiloglottis cornuta
Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Tasman District, Glenhope, Lookout Range).