Syn.: Bignonia linearis Cav., Catalpa pottsii Seem., Chilopsis glutinosa Engelm., Chilopsis linearis var. glutinosa (Engelm.) Fosberg, Chilopsis saligna D. Don
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Chilopsis linearis
Rozšíření: Druh jihozápadu Severní Ameriky, vyskytuje se na pomezí USA a Mexika, v pásu od jihu Kalifornie až po jihozápadní Texas a mexický stát Tamaulipas.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštních oblastech, obvykle na březích sezónních vodních toků, na stanovištích alespoň mírně vlhkých, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Opadavý keř až menší strom, 2–9 m vysoký. Listy jsou střídavé, někdy vyrůstají i v přeslenech, přisedlé až krátce řapíkaté, čárkovité až úzce kopinaté, 10–18(–25) cm dlouhé a jen 0,2–1,3 cm široké, někdy i srpovitě zahnuté, celokrajné, lysé. Květenství je terminální, hroznovité až latnaté; kalich je 8–14 mm dlouhý, 2pyský, chlupatý; koruna je 2–5 cm dlouhá, narůžovělá až načervenalá, se žlutou a purpurovou kresbou, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný. Plody jsou tobolky, 13–32 cm dlouhé, semena jsou křídlatá.
Využití: Borka, listy i květy nacházely uplatnění v tradiční medicíně, z tenkých větví se pletly koše (podobně jako z vrby), dřevo se používalo při stavbách.
Poznámka: Monotypický rod, jeden z rodičů mezirodového křížence ×Chitalpa tashkentensis.
Chilopsis linearis
Chilopsis linearis
Chilopsis linearis
Chilopsis linearis
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).