Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Chiloschista loheri
Rozšíření: Endemit Mikronésie, znám je pouze z Palau, kde roste jak na ostrově Koror a přilehlých vápencových ostrůvcích, tak na více místech ostrova Babeldaob, a to ve vápencové i čedičové části.
Ekologie: Epifyt, roste přitiskle ke kmeni stromů. Kvetení bylo zaznamenáno od ledna do června a od listopadu do konce roku.
Chiloschista loheri
Popis: Vytrvalá bylina s nezřetelnou lodyhou, kořeny jsou páskovitě zploštělé, zelené, až 30 cm dlouhé a 6–9 mm široké. Listy zcela chybějí. Květenství je hrozen až 50 cm dlouhý, v horní polovině nese několik květů; květy jsou bílé nebo žlutozelené; vnější okvětní lístky jsou delší než vnitřní, asi 4,5 mm dlouhé, pysk je krátký, vakovitý, s postranními úkrojky asi 2,5 mm dlouhými; sloupek je asi 4,5 mm dlouhý. Plodem je válcovitá tobolka 4–4,5 cm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Na druh se vztahuje mezinárodní obchodní úmluva CITES.
Poznámka: Do rodu Chiloschista náleží 20 druhů, které jsou rozšířeny v jihovýchodní Asii od Indie do jižní Číny, zasahují i do Oceánie a na sever Austrálie. Mají podobný vzhled jako druhy rodu Taeniophyllum, s nimiž je spojuje redukce listů a přesun asimilace do speciálně adaptovaných kořenů. Od druhů rodu Taeniophyllum na Palau se však C. loheri liší větší velikostí, delším a bohatším květenstvím, jiným tvarem květů a mnohem většími plody.
Chiloschista loheri
Chiloschista loheri
Chiloschista loheri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18.–31. 1. 2018 (Palau, ostrov Ulebsechel) a 1. 2. 2018 (Palau, ostrov Babeldaob, Airai Bay).