Syn.: Acanthogonum rigidum Torr.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Chorizanthe rigida

Rozšíření: Druh aridních oblastí jihozápadu USA a severozápadu Mexika, vyskytuje se v oblasti od západní Nevady přes jihovýchodní Kalifornii a jihozápadní Utah až po Arizonu a sever mexických států Baja California a Sonora.

Ekologie: Roste v pouštní křovinaté vegetaci, na písčitých, štěrkovitých i skalnatých plošinách a svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Krátký životní cyklus rostliny je přizpůsoben vlhkostním podmínkám na stanovišti, tomu odpovídají i její rozměry, rostliny z úpatí hor jsou robustnější, jedinci z plání jsou mnohdy miniaturní. Semena často klíčí v těsné blízkosti mateřské rostliny z minulých let, jejíž vysušené zbytky je chrání před slunečním žárem i predátory. Kvete od února do června, příležitostně i jindy.

Chorizanthe rigida

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 2–8(–15) cm dlouhou. Bazální listy jsou řapíkaté, široce eliptické až obvejčité, 5–25 mm dlouhé a 3–20 mm široké, na líci jemně chlupaté, na rubu hustě chlupaté až plstnaté, jediný dolní lodyžní list je záhy opadavý, o něco menší, horní lodyžní listy jsou vytrvávající, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, 1–15 mm dlouhé a 0,5–15 mm široké. Květenství je terminální, hlávkaté, podepřené „zákrovním“ listenem se 3 nestejně velkými zuby, které jsou chlupaté, osinaté; květy vyrůstají po 1–2, okvětní lístky jsou 1,5–1,8 mm dlouhé, do 2/3 srostlé, žluté, vně hustě chlupaté; tyčinek je 9, jejich nitky jsou až 1 mm dlouhé, lysé, prašníky žluté. Plodem je hnědá nažka, 1,5–2,2 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Chorizanthe v současnosti zahrnuje zhruba 60 druhů, které se vyskytují v aridních oblastech západu Nového světa.
Devil’s spineflower, tedy anglické obecné jméno tohoto druhu, poukazuje na to, že uschlé zbytky prýtu setrvávají kompaktní ještě dlouho po odumření celé rostliny a šlápnout na ně je nebezpečné i v obuvi s tenkou podrážkou.

Chorizanthe rigida
Chorizanthe rigida

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Death Valley National Park).