Syn.: Lepisiphon dentatus Turcz., Osteospermum moniliferum L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Chrysanthemoides monilifera
Rozšíření: Dosti velký areál se rozkládá od jižního cípu Afriky podél pobřeží Atlantiku až po jižní Namibii, podél Indického oceánu po Tanzánii a Keňu. Ve vnitrozemí zasahuje do Zimbabwe a Malawi. V areálu se rozlišuje několik poddruhů. Sekundární výskyt byl hlášen z Austrálie a Nového Zélandu, kde je druh považován za nebezpečnou invazní rostlinu. Nálezy byly zaznamenány i ve Středozemí ve Španělsku, Francii a Itálii, dále v Kalifornii a v Chile.
Ekologie: Roste na písčinách i ve formaci fynbos, resp. renosterveld, často patří k základním druhům vegetační kostry. Kromě toho také roste na suchých stanovištích ve vnitrozemí, může růst i na okrajích vnitrozemských slanisk.
Chrysanthemoides monilifera
Popis: Bohatě větvený, rychle rostoucí, poněkud sukulentní keř dorůstající výšky 2–3(–10) m; mladé větve jsou zpočátku dužnaté, později dřevnatějí. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, dužnaté, eliptické až široce kopinaté, 2–6(–8,5) cm dlouhé a (0,5–)1,5–3,5(–5) cm široké, na bázi klínovité, nepravidelně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, v mládí jemně chlupaté, později olysávající. Úbory vyrůstají na koncích větví v chocholících po 5, mají 3–4 cm v průměru; zákrov je víceřadý, zákrovní listeny jsou zelené, bylinné, řídce vlnaté, vnitřní jsou širší, s blanitým okrajem; jazykovitých květů bývá 5–8, jsou samičí, liguly jsou 8–13(–15) mm dlouhé, žluté; trubkovité květy ve středu úboru jsou oboupohlavné, funkčně samčí, žluté; chmýr na všech květech chybí. Plody se vyvíjejí jen z jazykovitých květů, jsou velmi neobvyklé, dužnaté (mají charakter peckovice), tvoří věneček kolem středu úboru, jsou dužnaté, lesklé, zprvu zelené, za zralosti černopurpurové, asi 8 mm v průměru; uvnitř je tvrdé bělavé semeno široké 6–7 mm.
Ohrožení a ochrana: Druh je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Chrysanthemoides monilifera
Chrysanthemoides monilifera
Chrysanthemoides monilifera
Chrysanthemoides monilifera
Chrysanthemoides monilifera
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus); Věra Svobodová, dne 20. 4. 2012 (Cape Point).