Syn.: Barnadesia flavescens Meyen, Chuquiraga alpina Poepp. ex Less., Chuquiraga chrysantha Fielding et Gardner
Česká jména: usnice (Těšitel 1927)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Chuquiraga oppositifolia

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie San Juan na severu až po Neuquén na jihu, zasahuje i do sousedních regionů středního Chile. Údaje z Bolívie jsou mylné.

Ekologie: Roste na horských svazích, v horských stepích, v nadmořských výškách od 1500 až do 2500 m. Kvete od prosince do února.

Chuquiraga oppositifolia

Popis: Aromatický, bohatě větvený keř dosahující výšky 50–100 cm, s větvemi šedivě chlupatými a se 2 trny vyrůstajícími z úžlabí listů, které jsou 5–15(–25) mm dlouhé. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až vejčité, 10–20(–25) mm dlouhé a 3–6(–8) mm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo ostnité, po obou stranách šedostříbřitě chlupaté. Úbory vyrůstají na vrcholu větví, jsou přisedlé; zákrov je válcovitý, až 20 mm dlouhý a 7 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–6 řadách, jsou čárkovité, kopinaté až vejčité, zašpičatělé, žlutooranžové, jemně chlupaté; trubkovitých květů je 8–15, jsou 11–13 mm dlouhé, 5cípé, chlupaté. Plodem je nažka, 3–4 mm dlouhá, s chmýrem.

Poznámka: Rod Chuquiraga v současnosti zahrnuje 23 akceptovaných druhů, které se vyskytují v jihoamerických Andách, v pásu od Kolumbie přes Peru a Chile až do jižní Patagonie.

Chuquiraga oppositifolia
Chuquiraga oppositifolia
Chuquiraga oppositifolia
Chuquiraga oppositifolia
Chuquiraga oppositifolia

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 15. a 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).