Syn.: Agathyrsus macrophyllus (Willd.) Sweet, Galathenium macrophyllum (Willd.) Nutt., Lactuca macrophylla (Willd.) A. Gray, Mulgedium macrophyllum (Willd.) DC., Sonchus macrophyllus Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cicerbita macrophylla
Rozšíření: Východoevropsko-kavkazský druh, vyskytuje se v centrální a jižní části evropského Ruska, na Kavkazu, v Gruzii, Ázerbájdžánu a Arménii. V areálu se rozlišují dva poddruhy. Byl zavlečen i do západněji položených částí Evropy, objevuje se v Evropě střední i severní, rovněž v Británii. Pěstuje se v zahradách a parcích i u nás, může zplaňovat.
Ekologie: Ve své domovině roste na březích vodních toků, v pobřežních křovinách, zplaňuje zejména v okolí zahrad a parků, na rumištích, v blízkosti lidských sídel. Kvete od června až do září.
Cicerbita macrophylla
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a lodyhou přímou, 80–100(–150) cm dlouhou. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, řapík je křídlatý, čepel je lyrovitá, terminální úkrojek je široce vejčitý, na bázi srdčitý, na okraji nepravidelně zubatý, na rubu na žilkách chlupatý, postranních úkrojků je jen jeden pár, tyto úkrojky jsou daleko menší než úkrojek terminální; lodyžní listy jsou přisedlé až objímavé, rovněž lyrovité. Úbory vyrůstají v terminální chocholičnaté latě, dosahují 40–45 mm v průměru; zákrov je 3řadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, střechovitě uspořádané, žláznatě chlupaté; jazykovité květy jsou modré až nafialovělé, ligula je 25–30 mm dlouhá. Plodem je elipsoidní nažka.
Cicerbita macrophylla
Cicerbita macrophylla
Cicerbita macrophylla
Cicerbita macrophylla
Cicerbita macrophylla
Cicerbita macrophylla
Fotografováno dne 9. 9. 2017 (Česko, Čechy, Rožmitál pod Třemšínem).