Syn.: Cicuta curtisii J. M. Coult. et Rose, Cicuta mexicana J. M. Coult. et Rose, Cicuta virosa var. maculata (L.) J. M. Coult. et Rose, Cicutaria maculata Lam.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Cicuta maculata
Rozšíření: Druh s velmi širokým areálem v Severní Americe, vyskytuje se od Aljašky a severní Kanady až po Kalifornii, Texas a Floridu a zasahuje i do severního Mexika.
Ekologie: Stanovištěm jsou mokřady na březích tekoucích i stojatých vod, především v bezlesí, roste v nížinách, ale v horách vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m.
Cicuta maculata
Popis: Statná vytrvalá bylina vysoká 0,5–2,5 m; kořenová hlava je hlízovitá, dutá, s příčnými přehrádkami; lodyha je zpravidla jediná, lysá, často sivě ojíněná. Listy jsou střídavé, 1–3krát zpeřené; lístky jsou (2,5–)3–5krát delší než široké, úzce kopinaté až kopinaté, 3–10 cm dlouhé a 0,6–3 cm široké, ostře zubaté, postranní žilky končí u báze zoubků, ale jedna z větví zpravidla zasahuje až do zoubku. Květenstvím jsou složené okolíky; obal tvoří několik čárkovitých listenů, které někdy mohou chybě; obalíček je zpravidla vyvinutý; květy jsou drobné, 5četné, bílé nebo zelenavé; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plody jsou zploštěle vejcovité až kulovité, 2–4 mm dlouhé, lysé dvounažky s nestejnými, dosti širokými žebry.
Poznámka: Stejně jako jiné druhy rodu Cicuta obsahuje prudce jedovatý alkaloid cicutoxin. Jeden z rodičovských druhů hybridogenního taxonu Cicuta douglasii.
Cicuta maculata
Cicuta maculataCicuta maculata
Cicuta maculata
Cicuta maculata
Fotografovali Vít Grulich, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, mokřad v prérii u vjezdu do parku) a Karel Bergmann, v červenci 2013 (Alberta, Calgary, Confluence Park).