Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cineraria sebaldii
Rozšíření: Endemit etiopských hor.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky a světliny v křovinatých porostech s dominantním vřesovcem Erica arborea, v nadmořské výšce 2400–4200 m.
Cineraria sebaldii
Popis: Přímá jednoletá chudě větvená bylina vysoká 10–60 cm; lodyha je u báze často červeně naběhlá. Listy jsou střídavé, dolní jsou jednoduché, řapíkaté (řapík je na bázi obvykle ouškatý), s okrouhlou nebo kosníkovitou čepelí 1–3 cm dlouhou a 1–5 cm širokou, na líci lysou, na rubu přitiskle plstnatou, na okraji dvakrát pilovitou, horní listy jsou v obrysu vejčitě kopinaté, lyrovitě peřenolaločnaté až peřenosečné, často přisedlé, na líci lysé až olysalé, na rubu vločkovitě plstnaté. Úbory jsou v chocholičnaté latě na stopkách 0,5–3 cm dlouhých; listenů zákrovečku je 5–7, čárkovitých; zákrovních listenů je 12–14, dlouhých 4–4,5 mm, lysých, na špičce fialových; jazykovitých květů je většinou 8, samičích, s žlutou, 2,5–3 mm dlouhou ligulou, ale někdy paprsek úplně chybí, květy terče jsou oboupohlavné, jejich koruna je trubkovitě zvonkovitá, žlutá, 5cípá. Nažky jsou v obrysu obkopinaté, 1,8–2,2 mm dlouhé, tmavé; chmýr je jednořadý, péřitý, asi 4 mm dlouhý, bílý.
Poznámka: Blízce příbuzný druh Cineraria abyssinica se liší jazykovitými květy vždy přítomnými, delšími, jakož i méně hustě plstnatým rubem lodyžních listů a delšími nažkami. Někteří autoři je spojují do druhu jediného.
Cineraria sebaldii
Cineraria sebaldii
Cineraria sebaldii
Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi Sankaber a Geech).