CIRSIUM FOLIOSUM (Hook.) DC. – pcháč / pichliač

Syn.: Carduus foliosus Hook., Cnicus foliosus A. Gray
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium foliosum

Rozšíření: Severoamerický druh s těžištěm areálu v Kanadě, kde se vyskytuje od Yukonu po Albertu a Britskou Kolumbii a přesahuje do Spojených států do Wyomingu.

Ekologie: Na okrajích lesních porostů, lesních světlinách, na loukách i v alpinském stupni; převážně na vlhkých půdách. V rozpětí nadmořských výšek 150–2600 m.

Cirsium foliosum

Popis: Dvouletá nebo víceletá monokarpická bylina se silnou, přímou, 25–70 cm vysokou, bohatě olistěnou a velmi hustě vlnatě chlupatou lodyhou; chlupy jsou mnohobuněčné. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce křídlatě řapíkaté, podlouhlé až obkopinaté, 5–20(–25) cm dlouhé a 1–4(–7) cm široké, téměř celokrajné, zubaté až peřenosečné, osténkaté až ostnitě zubaté, na líci tence bíle nebo šedě plstnaté až pavučinaté, podél hlavní žilky a na okrajích bíle vlnaté, na rubu lysé, pavučinaté až vlnaté. Květenství na vrcholu lodyhy je dosti kompaktní, podepřené vlnatými listeny, které je výrazně přesahují; stopky úborů nejvýš 1 cm dlouhé; zákrov je široce vejčitý, 2–2,5 dlouhý a 1,5–2 cm široký, zelený, lysý až vlnatý; zákrovní listeny jsou uspořádány v 4–6 řadách, vejčité až kopinaté, vnější špičkou odstávají; koruna je nálevkovitá, 2–2,5 cm dlouhá, bílá nebo světle růžová. Nažky jsou světle hnědé, 4–5,5 mm dlouhé; chmýr je 2,3–2,9 cm dlouhý, delší než koruna, péřitý.

Cirsium foliosumCirsium foliosum
Cirsium foliosum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Jasper, Moose Lake).