Cirsium oleraceum × Cirsium palustre
Česká jména: pcháč zvrhlý (Dostál 1950)
Slovenská jména: pichliač hybridný (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cirsium × hybridum
Rozšíření: Kříženec se vykytuje ve střední a východní Evropě, nejzápadnějším místem průniku areálů rodičovských druhů jsou západní Pyreneje. Na severu zasahuje do jižní Skandinávie, jižního Finska a pobaltských států a dále na východ pruhem zhruba mezi 50. a 60. rovnoběžkou až po Ural. Jižní hranice výskytu prochází střední Itálií a pomezím Rumunska a Bulharska. U nás hojně mezi rodiči, chybí však na jižní Moravě, v povodí Ohře, na Voticku a v západní polovině Českomoravské vrchoviny.
Ekologie: Světlomilný taxon rostoucí na nejrůznějších vlhkých až zamokřených stanovištích, na půdách s kyselejší reakcí. Kvete od června do října.
Cirsium × hybridum
Popis: Vytrvalá bylina s tenkými kořeny. Lodyha je přímá, s měkce ostnitými křídly, téměř po celé délce listnatá. Dolní listy jsou dlouhé s postranními úkrojky kolmými k ose listu. Úbory na vrcholu lodyhy nebo větví po několika strboulovitě nahloučené, podepřené bledě zelenými listeny. Zákrovní listeny na vrcholu slabě fialově naběhlé. Koruna je bílá až růžově naběhlá.
Cirsium × hybridum
Cirsium × hybridum
Cirsium × hybridum
Fotografováno dne 11. 7. 2011 (Krkonoše).