Syn.: Carduus lanceolatus var. arachnoideo-lanuginosus M. Gómez, Carduus mexicanus Moric. ex DC., Carduus mexicanus (DC.) Greene, Cirsium costaricense (Pol.) Petr., nom. illeg., Cirsium costaricensis Klatt ex T. Durand et Piit., Cirsium portoricense (Kuntze) Petr., Cnicus costaricensis Pol., Cnicus mexicanus (DC.) Hemsl., Cnicus portoricensis Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cirsium mexicanum
Rozšíření: Areál se táhne od středního Mexika po Panamu, také roste na Kubě, Hispaniole (Haiti a Dominikánská republika) a Portoriku.
Ekologie: Roste na vlhkých místech na pastvinách, někdy i v duboborových lesích, často na bazických substrátech. Lokality leží v nadmořské výšce (0–)900–1700(–2100) m.
Cirsium mexicanum
Popis: Statná dvouletá nebo vytrvalá bylina vysoká 1–2,5(–3) m; lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená, tlustá, rýhovaná, alespoň částečně křídlatá vlivem sbíhavých listů. Listy jsou střídavé, v obrysu podlouhlé, peřenoklané až peřenosečné, 4–40(–45) cm dlouhé a 2–16(–24) cm široké, obvykle s 2–6 páry úkrojků, na líci řídce pavučinaté nebo olysalé, na rubu hustě šedobíle pavučinatě plstnaté, na bázi objímavé a sbíhavé, úkrojky jsou podlouhlé nebo trojúhelníkovité, obvykle oddáleně zubaté; na řapíku i na okrajích s žlutavými trny. Úbory jsou většinou shloučené, krátce stopkaté, dosahují 3,5 cm v průměru; zákrov je válcovitý až zvonkovitý, 2,5–3 cm dlouhý, zákrovní listeny jsou 8–10řadé, čárkovité až kopinaté, zelenavé, hustě pavučinaté až lysé, vnější na konci často rozestálé, zakončené 4–8 mm dlouhým ostnem, vnitřní nepichlavé, květy jsou růžové nebo světle nachové, 2,4–3,3 cm dlouhé, s cípy čárkovitými, asi 5 mm dlouhými. Nažky jsou 3–3,5 mm dlouhé, tmavohnědé, lesklé, lysé; chmýr je 2,5–3 cm dlouhý, špinavě bílý.
Cirsium mexicanumCirsium mexicanum
Cirsium mexicanum
Cirsium mexicanum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2015 (Guatemala, Uspantan).