Syn.: Cnicus nivalis Kunth
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cirsium nivale
Rozšíření: Druh mexických Kordiller, byl popsán z vulkánu Nevado de Toluca. Většina lokalit leží v oblasti Transmexického vulkanického pásu jižně od Ciudad de México.
Ekologie: Roste na horských svazích a stráních, na subalpínských a alpínských loukách, často na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3400 m. Kvete od srpna do října.
Cirsium nivale
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 60 cm dlouhou, jednoduchou, plstnatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, od lodyhy odstálé, v obrysu kopinaté, peřenoklané až peřenodílné, úkrojky jsou zubaté, ostnité, plstnaté, lodyžní listy jsou přisedlé, vzpřímené, poněkud menší než listy přízemní. Úbory vyrůstají na konci lodyhy většinou jednotlivě, vzácněji po 2–3, jsou polokulovité, krátce stopkaté; listeny jsou čárkovité až kopinaté, po okraji zubaté, ostnité, plstnaté; zákrovní listy jsou úzce kopinaté, hustě bíle vlnaté, na vrcholu dlouze ostnité; trubkovité květy jsou zhruba stejně dlouhé jako zákrovní listeny, červeno-purpurové, lysé. Plodem je nažka s bělavým chmýrem.
Cirsium nivaleCirsium nivale
Cirsium nivale
Fotografovali Jonathan Flores Aldaraca a Mário Duchoň, v září 2017 a dubnu 2015 (Mexiko, okolí Pico de Orizaba).