CIRSIUM ×SUBALPINUM Gaudin – pcháč / pichliač

Cirsium palustre × Cirsium rivulare
Syn.: Cirsium ×ebergassingense Petrak, Cirsium ×praticola Petrak
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium ×subalpinum

Rozšíření: Roste v oblastech překryvu výskytu obou rodičovských druhů (Cirsium palustre × Cirsium rivulare). Ve střední Evropě patří mezi hybridními kombinacemi pcháčů ke středně hojným. V ČR je znám z několika desítek lokalit, zejména v severovýchodních a východních Čechách a na severní a východní Moravě; roztroušeně je možné se s ním setkat i na Slovensku.

Ekologie: Provází vlhké až zrašelinělé louky.

Cirsium ×subalpinum

Popis: Bylina vysoká asi 1 m; lodyha je v dolní části ostnitě křídlatá, především v dolní polovině olistěná. Listy jsou peřenosečné až peřenodílné, sbíhavé, většinou jen na žilkách chlupaté, koncový osten 2–2,5 mm dlouhý. Úbory jsou většinou shloučené na vrcholu lodyhy, poněkud větší než u C. palustre; zákrov je asi 1,4 cm dlouhý, zákrovní listeny jsou zelené, fialově naběhlé; květy jsou nachové.

Záměny: Rostliny mají intermediární vzhled mezi rodiči. Od Cirsium palustre se poznají podle větších úborů, které jsou shloučené na ± prodloužených bezlistých koncích větví, které nejsou nahoře ostnité, samotné rostliny jsou mnohem méně větvené. Spíše může připomínat druhého rodiče, tedy Cirsium rivulare, od nějž se liší úbory poněkud menšími, odlišně dělenými a více ostnitými listy, a především v dolní části křídlatě ostnitou lodyhou.

Poznámka: Pcháče patří k nejběžnějším rostlinám v naší přírodě, které vytvářejí křížence. Vzhledem k tomu, že rodičovské druhy jsou zpravidla dostatečně zřetelně navzájem odlišné, není problém jejich křížence v přírodě odlišit.

Cirsium ×subalpinumCirsium ×subalpinum
Cirsium ×subalpinum
Cirsium ×subalpinum

Fotografováno dne 28. 6. 2013 (Česko, vojenský újezd Libavá, Nová Ves).