Syn.: Calandrinia discolor Schrad., Calandrinia elegans H. Vilm., Calandrinia glauca Schrad. ex DC., Calandrinia grandiflora Lindl., Calandrinia lindleyana Walp., Calandrinia speciosa Lehm., Cistanthe anceps Spach, Cistanthe discolor (Schrad.) D. I. Ford, Cistanthe glauca Spach ex Heynh., Cistanthe speciosa (Lehm.) D. I. Ford, Claytonia discolor (Schrad.) Kuntze, Claytonia grandiflora (Lindl.) Kuntze, Rhodopsis discolor (Schrad.) Lilja, Tegneria discolor (Schrad.) Lilja
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité

Cistanthe grandiflora

Rozšíření: Druh středního Chile, vyskytuje se v oblasti od regionu Bío-Bío na jihu až po region Coquimbo na severu. Bývá vysazován v zahradách v řadě oblastí světa, může i zplaňovat (např. Kalifornie).

Ekologie: Roste na suchých stanovištích v pobřežních i podhorských oblastech, objevuje se také na stanovištích dotčených činností člověka, v okolí zahrad a lidských sídel.

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina či polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, 50–90 cm dlouhými, větvenými, šedozelenými, někdy červeně naběhlými, dole olistěnými. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–16 cm dlouhé, poněkud dužnaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, šedozelené, lysé, lodyžní listy jsou střídavé, krátce řapíkaté až přisedlé, menší. Květenství je terminální, latnaté; listeny jsou vejčité, 1–3 cm dlouhé; kališní lístky jsou 2, vytrvávající, 6–12 mm dlouhé, zelené až narůžovělé, tmavě žíhané, korunních lístků je obvykle 5, jsou obvejčité až mělce obsrdčité, až 25 mm dlouhé, růžové až červené; tyčinek je zhruba 50, čnělka je zhruba stejně dlouhá jako tyčinky. Plodem je tobolka, zhruba 13 mm dlouhá.

Cistanthe grandifloraCistanthe grandiflora
Cistanthe grandiflora
Cistanthe grandiflora
Cistanthe grandiflora
Cistanthe grandiflora

Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).