Syn.: Citronella chilensis (Molina) R. A. Howard ex Muñoz, Patagua chilensis Poepp. ex Neger, Villaresia chilensis (Molina) Stuntz, Villaresia gongonha var. pungens (Miers) Engl., Villaresia mucronata Ruiz et Pav., Villaresia pungens Miers
Čeleď: Cardiopteridaceae Blume
Citronella mucronata
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá ve střední části Chile v regionech Coquimbo, Valparaíso, Santiago, O’Higgins, Maule, Bío-Bío, Araucanía a Los Lagos.
Ekologie: Součást lesní vegetace na strmých svazích a v roklinách, v územích s celoročně vlhkým klimatem nebo jen s krátkou suchou periodou. Většinou tvoří nižší stromové patro. Lokality leží v nadmořské výšce 500–2000 m.
Citronella mucronata
Popis: Stálezelený stromek, dorůstá výšky až 10 m a průměru kmene až 1 m; borka je tmavošedá a drsná. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čepel je eliptická až vejčitá, 4,5–6 cm dlouhá a 2,5–4 cm široká, na líci leskle zelená, se žlutými žilkami, na rubu světlejší, v paždí žilek jsou domatia, celokrajná nebo ostnitě zubatá, na vrcholu špičatá a hrotitá. Květy tvoří koncové laty 4–8 cm dlouhé, jsou oboupohlavné, 5četné; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé; korunní lístky jsou volné, bílé; tyčinek je 5, přirostlých ke koruně; semeník je svrchní, jednopouzdrý, čnělka je jediná. Plodem je kulovitá, za zralosti nachová peckovice o průměru 10–12 mm, s 1 peckou.
Poznámka: Čeleď Cardiopteridaceae v dnešním pojetí zahrnuje pět rodů a asi 45 druhů, rostoucích až na výjimky v tropech. Jen tento druh zasahuje až do temperátní zóny. Původně zahrnovala pouze rod Cardiopteris, ale v nedávné době sem byly přesunuty další čtyři rody, původně klasifikované v čeledi Icacinaceae.
Citronella mucronata
Citronella mucronata
Fotografováno dne 22. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).