Syn.: Citrullus colocynthoides Pangalo, Citrullus pseudocolocynthis M. Roem., Colocynthis officinalis Schrad., Colocynthis vulgaris Schrad., Cucumis colocynthis L.
Česká jména: kolokvintida (Hájek 1562), dyně kopva (Presl 1846), kolokvinta (Mareček 1994)
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Citrullus colocynthis
Rozšíření: Pochází ze suchých oblastí východního Středozemí, severní Afriky (Maroko, Egypt a Súdán, Sahara) a Malé Asie. Po staletí se druh pěstuje v tropických a subtropických zemích Evropy i Asie, kde zplaněl, kromě celého severu afrického kontinentu roste v zemích jižní Evropy i východně od Malé Asie, přes Írán a pobřeží Kaspického moře až po Indii. Izolované populace (pravděpodobně rozšířené ptáky) se vyskytují také v jižní Africe u mysu Dobré naděje a v Japonsku.
Ekologie: Xerofytní rostlina, roste nejčastěji v polopouštních oblastech a podél písčitých mořských pobřeží, na hlinitopísčitých půdách. Toleruje ale široké rozmezí podmínek, od chladnějších vlhčích oblastí přes tropické pouště až po oblasti vlhkých lesů.
Citrullus colocynthis
Popis: Víceletá, jednodomá, plazivá nebo popínavá bylina s jednoduchými úponky. Celá rostlina je srstnatě chlupatá. Lodyhy jsou až 1 m dlouhé, větvené. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepele v obrysu srdčitě vejčité, 1–2krát dlanitě peřenodílné až peřenosečné, 5–10 cm dlouhé. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají v úžlabí listů, jsou stopkaté, pětičetné, korunní lístky žlutavé. Plodem je oválná až téměř kulovitá bobule 4–10 cm dlouhá s pokožkou nejprve zelenou se žlutavými skvrnami uspořádanými do pruhů, v plné zralosti žlutou. Pod tenkou slupkou je houbovitá světle žlutě oranžová dužnina silně hořce kyselé chuti s množstvím plochých vejčitých semen.
Využití: Plody jsou odedávna velmi využívané v tradiční medicíně, byly používány v antice, jsou zmiňovány v bibli. V historické době byla rostlina hojně pěstována na jihu Evropy, především na Kypru, v Indii a dodávána do lékáren pod jménem kolokvintová jablka (poma coloquinthidis). Užívala se jako drastické projímadlo, proti parazitům, výtažky jako prostředek proti žloutence, žlučníkovým a urogenitálním poruchám, leukémii, horečkám, revmatismu, vodnatelnosti, hadímu uštknutí a rakovinným nádorům, především v oblasti břicha, i jako antidiabetikum a očistný a zklidňující prostředek. Semena, očištěná od dužniny, obsahující výživný olej, byla důležitou složkou potravy v centrálních oblastech Sahary. Plody se používají pro odpuzování molů z vlny. Používá se i na podporu růstu vlasů.
Výzkumy ukázaly, že obsahuje sloučeniny s výrazným účinkem protinádorovým (cucurbitacin B, cucurbitacin E a D-glukosid beta-sitosterol) i antibakteriálním (colocynthin a colocynthetin), pryskyřice, glykosid citrullol, glukosidy.
Citrullus colocynthis
Citrullus colocynthis
Fotografováno dne 22. 8. 2012 (Bulharsko, pobřeží u Nesebaru).