Syn.: Aurantium medicum (L.) M. Gómez, Citrus alata (Tanaka) Tanaka, Citrus balotina Poit. et Turpin, Citrus bicolor Poit. et Turpin, Citrus bigena Poit. et Turpin, Citrus cedra Link, Citrus cedrata Raf., Citrus crassa Hassk., Citrus fragrans Salisb., Citrus gongra Raf., Citrus hassaku Yu. Tanaka, Citrus hiroshimana Yu. Tanaka, Citrus kizu Yu. Tanaka, Citrus kwangsiensis Hu, Citrus limetta Risso, Citrus limonimedica Lush., Citrus lumia Risso, Citrus nana (Wester) Yu. Tanaka, Citrus odorata Roussel, Citrus pyriformis Hassk., Citrus sarcodactylus Siebold ex Hoola van Nooten, Citrus tuberosa Mill., Limon racemosum Mill., Limon spinosum Mill., Limon vulgare Mill.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Citrus medica

Rozšíření: Stará kulturní rostlina, pravděpodobně pochází ze severovýchodní Indie z úpatí Himálaje v Ásámu. Zmiňují jej už staroindické védy, antická civilizace se s ním seznámila v době, kdy Alexandr Makedonský porobil Persii. V době renesance se zřejmě začal pěstovat v jižní Evropě.

Ekologie: Vyžaduje subtropické klima, kdy teploty neklesají pod bod mrazu, vyžaduje kvalitní půdu a dostatek živin.

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 4 m; větvičky jsou hranaté, lysé, s úžlabními, pevnými, až 3,5 cm dlouhými kolci. Listy jsou střídavé; řapík je 0,8–1 cm dlouhý, nekřídlatý; čepel je obvykle podlouhlá, 10–18 cm dlouhá a 3–9 cm široká, lysá, na bázi zaokrouhlená, na okraji mělce vroubkovaná, na vrcholu špičatá. Květenství jsou chudokvěté úžlabní hrozny; květy jsou 4četné, oboupohlavné a samčí; kalich je baňkovitý, s cípy asi 3,5 mm dlouhými; korunní lístky jsou podlouhlé, 2–4 cm dlouhé a asi 1 cm široké, narůžovělé; tyčinek je 35–40, s krátce pýřitými bílými nitkami; semeník je válcovitý, asi 4 mm dlouhý, s 12 pouzdry. Plodem je krátce válcovité, elipsoidní až vejcovité hesperidium 10–20 cm dlouhé a 6–14 cm široké, flavedo je žluté, hladké nebo vrásčité, albedo silné, dužnina často hořká; semena jsou početná, až 1 cm dlouhá, hladká.

Využití: Pěstuje se řada kultivarů, které mohou být sladké i kyselé. V potravinářství má největší význam kandované albedo, z něhož vzniká nejkvalitnější „citronová kůra“. Plody se využívají k výrobě likérů i nealkoholických nápojů. Z kůry a listů lze destilovat olej, který má význam v kosmetice, např. při ochucení zubních past nebo jako přísada v deodorantech, šampónech a pleťových krémech. Značný význam je také farmakologický, využívají se prakticky všechny části rostliny, a to při trávících problémech i chorobách dýchacích cest, vysokém tlaku, při stresu, bolestech hlavy, nespavosti aj. Zejména v Izraeli se používá při oslavách svátku Sukot, který se slaví na památku útěku z egyptského zajetí. Nejvíce plodů se vypěstuje na Portoriku, v Evropě v Řecku a v Itálii, zejména v Kalábrii v okolí města Scalea.

Citrus medica
Citrus medica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).