CLADANTHUS MIXTUS (L.) Chevall.

Syn.: Anthemis hispanica Zuccagni, Anthemis mixta L., Chamaemelum mixtum (L.) All., Chamaemelum pinnatifidum Moench, Chamomilla mixta Gren. et Godr., Ormenis aurea Durieu, Ormenis bicolor Cass., Ormenis mixta (L.) Dumort., Ormenis multicaulis Braun-Blanq. et Maire
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cladanthus mixtus
Rozšíření: Mediteránní druh, známý od Portugalska a Španělska přes jižní Francii do Itálie (včetně Korsiky, Sardinie a Sicílie), dále v Albánii, Řecku a Turecku. V severní Africe se vyskytuje od Maroka až po Egypt, také v Izraeli a Libanonu. Původní výskyt na Kanárských ostrovech je zpochybňován, druhotně roste na Madeiře a Azorských ostrovech, příležitostné zavlečení bylo zaznamenáno ve více zemích západní Evropy.
Ekologie: Stanovištěm jsou většinou úhory, okraje cest, pastviny, světliny v borových lesích, ale roste také na pobřežních písčinách. Vystupuje až do nadmořské výšky přes 1000 m.
Cladanthus mixtus
Popis: Jednoletá, často bohatě rozkladitě větvená bylina vysoká (8–)20–50(–60) cm, lodyhy i listy jsou často plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu podlouhlé, dolní 1–5 peřenosečné, horní peřenosečné nebo jen pilovité, úkrojky jsou trojúhelníkovitě kopinaté, celokrajné nebo pilovité, na vrcholu hrotité. Úbory vyrůstají na 4–10 cm dlouhých stopkách; zákrov je 4–5,5 mm dlouhý a 4–8 mm široké, zákrovní listeny jsou 3–5 mm dlouhé, podlouhlé, zelenavé, s blanitým okrajem, někdy vlnaté; lůžko úboru je plevkaté, vyklenuté; jazykovité květy jsou samičí nebo sterilní, s ligulou 0,5–1,3 cm dlouhou, bílou, na bázi často s žlutou skvrnkou, řidčeji jsou celé žluté; trubkovité květy v terči jsou oboupohlavné, žluté, s trubkou 1,5–2 mm dlouhou, na bázi vakovitě rozšířenou. Nažky jsou podlouhlé, stlačené, 1–1,5 mm dlouhé, s 3 rýžkami, chmýr chybí.
Cladanthus mixtus
Cladanthus mixtus
Cladanthus mixtus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 4. 2017 (Portugalsko, Vila Nova de Milfontes, Praia do Malhão).