Syn.: Godetia amoena (Lehm.) G. Don, Godetia grandiflora Lindl., Godetia lehmanniana Spach, Godetia nivertiana Goujaud, Godetia roseoalba (Bernh.) J. W. Loudon, Godetia vinosa Lindl., Oenothera amoena Lehm., Oenothera grandiflora (Lindl.) S. Wats., Oenothera prismatica var. amoena (Lehm.) H. Lév., Oenothera vinosa (Lindl.) Torr. et A. Gray
Česká jména: zářivka (Mareček 1996), lokanka (Danihelka 2002)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Clarkia amoena

Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, jehož areál se táhne v pásu od jihozápadu kanadské Britské Kolumbie přes americké státy Washington a Oregon až do Kalifornie. Jedná se o druh dosti polymorfní, rozlišuje se asi pět vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Roste na pobřežních svazích a v pobřežní křovinaté vegetaci (subsp. amoena, subsp. caurina, subsp. whitneyi), ale i ve vnitrozemských světlých lesích a křovinách (subsp. huntiana, subsp. lindleyi). Kvete od června do srpna.

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou až přímou, 10–100 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, chlupatou. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čárkovité až kopinaté, 20–70 mm dlouhé a 2–6 mm široké. Květenství je hroznovité, stopky poupat jsou rovné, poupata jsou vzpřímená; květy jsou oboupohlavné, kalich je 4četný, kališní lístky jsou na bázi srostlé, kopinaté, korunní lístky jsou obvejčité, růžové až levandulové, vzácně i bílé, s červenou skvrnou nebo kresbou; tyčinek je 8, blizna je 4laločná. Plodem je tobolka.

Využití: I v Evropě je tato rostlina nezřídka pěstována jako okrasná letnička, dosud je často uváděna pod dřívěji užívanými jmény Godetia amoena nebo Godetia grandiflora.

Poznámka: K rodu Clarkia je v současnosti započítáváno na 42 druhů, všechny pocházejí z Nového světa, především pak ze západu Severní Ameriky.

Clarkia amoenaClarkia amoena
Clarkia amoena
Clarkia amoena

Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).