Syn.: Clavaria coralloides L., Clavaria cristata (Holmsk.) Pers., Clavulina coralloides f. cristata (Holmsk.) Franchi et M. Marchetti, Clavulina coralloides f. subrugosa (Corner) Franchi et M. Marchetti, Clavulina cristata (Holmsk.) J. Schröt., Clavulina cristata f. subcinerea Donk, Clavulina cristata var. coralloides Conner, Clavulina cristata var. incarnata Conner, Clavulina cristata var. lappa P. Karst., Clavulina cristata var. subrugosa Conner, Ramaria cristata Holmsk., Stichoramaria cristata (Holmsk.) Ulbr.
Čeleď: Clavulinaceae (Donk) Donk – kuřátečkovité
Clavulina coralloides
Rozšíření a ekologie: Vyrůstá v červnu až říjnu dosti hojně na zemi v listnatých i jehličnatých lesích, někdy i mimo les na loukách.
Popis: Plodnice je vysoká 3–8 cm, mnohonásobně hustě nepravidelně větvená. Větévky jsou válcovité až zploštělé, na povrchu často vrásčité, na vrcholu s ostrými hřebenitými špičkami. Mají bílou barvu, někdy šedavou až šedožlutou, vzácně šedofialovou. Třeň má průměr až 1 cm. Dužnina je křehká, bělavá. Vůně nenápadná, chuť někdy trochu nahořklá. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Podobný je kuřinec Kunzeův (Ramariopsis kunzei), ale konce větviček má tupé nebo jednoduše zaostřené. Mladá korunokyjka svícnovitá (Artomyces pyxidata) má plodnice svícnovitě rozvětvené s pohárkovitými vrcholky.
Poznámka: Kuřátečko hřebenité je jedlá houba. Někdy bývá napadeno parazitickou houbou červovkou kyjankovou (Helminthosphaeria clavariarum), která zbarvuje napadené části plodnic do černa.
Clavulina coralloidesClavulina coralloides
Clavulina coralloides
Fotografováno dne 5. 10. 2008 (Šumava, u Horské Kvildy).