Syn.: Claytonia alsinoides Sims, Limnia sibirica (L.) Haw., Limnia alsinoides (Sims) Haw., Montia alsinoides (Sims) Pax et K. Hoffm., Montia sibirica (L.) Howell,
Česká jména: batolka ptačincovitá (Kubát 2002)
Slovenská jména: klajtónia kuričkovitá (Goliašová et Michalková 2012)
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité

Claytonia sibirica

Rozšíření: Původní v tichomořské části Severní Ameriky. U nás občas pěstována a vzácně zplaňuje (Průhonický park, Lovčice u Plánice). Na Slovensku byl zplanělý výskyt zaznamenán v Bratislavě.

Ekologie: Vlhká, často zastíněná místa – lesy, křoviny, břehy vodních toků, louky a paseky; v nízkých a středních nadmořských výškách. Kvete od května do července.

Claytonia sibirica

Popis: Jednoleté nebo krátce vytrvalé byliny, poněkud dužnaté. Stonky jsou 10–40 cm vysoké, vystoupavé až přímé. Listy v přízemní růžici, dlouze řapíkaté, 3–30 cm dlouhé, široce kopinaté, eliptické nebo vejčité, 1–6 cm dlouhé. Pod květenstvím listům podobné listenovité útvary, vstřícné, přisedlé, až 7 cm dlouhé. Květy v řídkých vrcholičnatých květenstvích; pod květy dva volné listence. Okvětní lístky jsou 8–10 mm dlouhé, na vrcholu hluboce vykrojené, růžové nebo bílé s růžovými žilkami, u báze se žlutou skvrnou. Tyčinek je 5, čnělky 3. Tobolky jsou vejcovité.

Claytonia sibirica
Claytonia sibirica
Claytonia sibirica

Fotografováno dne 6. 5. 2011 (Průhonice, park).