Syn.: Claytonia caroliniana var. lanceolata (Pursh) S. Watson, Claytonia caroliniana var. peirsonii (Munz et I. M. Johnst.) B. Boivin, Claytonia caroliniana var. sessilifolia Torr., Claytonia obovata Rydb., Claytonia sessilifolia (Torr.) Henshaw
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité

Claytonia lanceolata

Rozšíření: Pochází ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje v západní polovině kontinentu. Výskyt zasahuje do Kanady do provincií Saskatchewan, Alberta a Britská Kolumbie, ve Spojených státech na jih do Kalifornie a Nového Mexika.

Ekologie: Provází relativně vlhká stanoviště na loukách (včetně pramenných poloh ve stepích), ale vystupuje až do alpínského stupně, kde roste na místech s dlouho ležící sněhovou pokrývkou. Lokality leží v nadmořské výšce 500–3000 m.

Claytonia lanceolata

Popis: Drobná vytrvalá bylina s oddenkovými hlízkami a stonkem dorůstajícím výšky (1–)5–10(–25) cm. Přízemní listy tvoří růžici, která v době květu často zasýchá, bývá jich 1–2(–6), kopinatých, 0,5–4 cm dlouhých a 0,2–1,6 cm širokých; lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až úzce kopinaté, 1–6 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké. Květenství je 3–20květý hrozen; stopky květů jsou 1–5 cm dlouhé; kališní lístky jsou 2, nestejné, volné, 4–6 mm dlouhé; korunních lístků je 5, rovněž volných, 5–20 mm dlouhých, na vrcholku vykrojených, bílých, s růžovými, oranžovými nebo žlutými žilkami; tyčinek je 5; gyneceum tvoří čnělka s 3 bliznami a svrchní semeník s 3–6 vajíčky. Plody jsou vejcovité, 4–6 mm dlouhé tobolky.

Poznámka: Vývojové centrum rodu Claytonia leží v Severní Americe, kde roste 25 z celkového počtu 26 známých druhů. Některé z nich přesahují i do severovýchodní Asie a do sousedních oblastí Střední Ameriky.

Claytonia lanceolata
Claytonia lanceolata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell).