Syn.: Clematis brevifolia (Nutt. ex Torr. et A. Gray) Howell, Clematis dioica var. brevifolia (Nutt. ex Torr. et A. Gray) Kuntze, Clematis neomexicana Wooton et Standl., Clematis suksdorfii Rob.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Clematis ligusticifolia
Rozšíření: Roste na západě Severní Ameriky v Kanadě a ve Spojených státech. Na sever zasahuje do jižních částí kanadských provincií Britská Kolumbie, Alberta, Saskatschewan a Manitoba, ve Spojených státech je široce rozšířen až po jižní Kalifornii a Nové Mexiko, zasahuje i do severozápadního Mexika.
Ekologie: Provází poříční porosty, vlhčí křoviny a jejich náhradní společenstva, např. paseky nebo pastviny. Vystupuje až do nadmořských výšek 2600 m.
Clematis ligusticifolia
Popis: Opíravá nebo šplhavá liána s dřevnatějícími stonky 6–3,5(–20) m dlouhými. Listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté (řapíky jsou ovíjivé), zpeřené (s 5 lístky) nebo dvakrát zpeřené (s 9–15 lístky); lístky jsou kopinaté až široce vejčité, (1–)3–9 cm dlouhé a 1–7 cm široké, na líci hedvábitě chlupaté, na okraji celistvé nebo zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je úžlabní, latovité, na jednoletých větvičkách, tvoří je 7–20 květů; květní stopky jsou 0,5–3 cm dlouhé; květy jsou čtyřčetné, jednopohlavné, nicí; kališní lístky jsou otevřené, vejčité až obkopinaté, 0,6–1 cm dlouhé, bílé; koruna chybí; v samčích květech je 25–50 tyčinek, pistillodia chybějí; v samičích květech jsou staminodia a 26–65 pestíků. Plody jsou zploštělé chlupaté nažky 3–3,5 mm dlouhé, zobánek je 3–3,5 cm dlouhý, péřitě chlupatý.
Clematis ligusticifolia
Clematis ligusticifolia
Clematis ligusticifolia
Clematis ligusticifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Osoyoos), Karel Bergmann, v červenci 2012 (Kanada, Alberta, Erlton/Roxboro Natural Area) a v říjnu 2013 (Kanada, Alberta, Elbow River).