Syn.: Anemone curta Wall., Clematis anemoniflora D. Don, nom. illeg., Clematis insularialpina Hayata, Clematis kuntziana H. Lév. et Vaniot
Česká jména: plamének horský (Mareček 1994)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Clematis montana
Rozšíření: Druh vysokohorských oblastí jižní a východní Asie, areál se táhne od himálajského podhůří v severním Pákistánu a severní Indii přes Nepál a Bhútán až do jihočínských provincií Jün-nan a Če-ťiang, zasahuje rovněž a Tchaj-wan. Druh je morfologicky značně proměnlivý, odlišnosti se projevují především ve tvaru a velikosti listů, v barvě a velikosti květů, ale i v jiných znacích – je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v horských lesích a lesních lemech, na křovinatých svazích, ve vegetaci na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 4000 m. Kvete od dubna do září.
Clematis montana
Popis: Dřevitá liána s větvemi až okolo 8 m dlouhými, v průřezu okrouhlými, mělce rýhovanými, chlupatými nebo olysalými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou eliptické až vejčité, někdy i 3laločné, 1,8–7(–14) cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné nebo zubaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, řídce chlupaté. Květy jsou axilární, vykvétají po (1–)2–4(–6), dosahují v průměru 1,5–11 cm; jejich stopka je 1–20 cm dlouhá, chlupatá; okvětní lístky jsou 4, obvejčité až podlouhle obvejčité, 0,7–6,5 cm dlouhé, odstálé, bílé nebo růžově naběhlé, na líci lysé, na rubu chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené, někdy též vykrojené nebo zašpičatělé; tyčinky jsou 6–18 mm dlouhé, lysé, čnělka je 5–10 mm dlouhá, chlupatá. Plodem je vejcovitá nažka, 4–5 mm dlouhá.
Využití: V době květu velmi dekorativní druh plaménku, který lze pěstovat v zahradách i v klimatických podmínkách střední Evropy. Je to druh variabilní, lze najít variety bělokvěté i dosti výrazně růžovokvěté, v kultuře se navíc objevuje ještě v několika kultivarech.
Clematis montana
Clematis montana
Clematis montana
Clematis montana
Fotografováno dne 5. 5. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).