Syn.: Clematis atragenoides Batalin, Clematis chrysantha Ulbr., Clematis eriopoda Maxim., Clematis orientalis var. tangutica Maxim., Clematis tibetana subsp. tangutica (Maxim.) Brandenb.
Česká jména: plamének tangutský (Dostál 1989, Mareček 1994), plamének východní (Kubát 2002, Danihelka 2012)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis tangutica

Rozšíření: Středoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodním Kazachstánu, Mongolsku, středo- a západočínských provinciích Kan-su, Čching-chaj, Šen-si, S’-čchuan, autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a severoindickém Kašmíru. V areálu se rozlišuje několik variet. Jedná se o dekorativní druh, který se pěstuje v mnoha oblastech světa v zahradách a parcích, odkud může unikat a dokonce se stát invazivním druhem. To platí například o jihozápadě Kanady, kde je v současnosti častý v oblasti od jihovýchodu Britské Kolumbie až po západní Manitobu. Přítomnost tohoto druhu na území Česka je uváděna také, i ve střední Evropě se totiž vyskytuje zavlečený, avšak neinvazivní žlutokvětý druh plaménku. Rozlišení žlutokvětých plaménků není snadné, kromě uvedeného druhu je nutno ještě uvažovat například o druzích Clematis orientalis, C. tibetana, C. serratifolia aj. Podle kanadských zdrojů se mohou Clematis tangutica a C. tibetana také křížit, v evropské kultuře je zároveň řada zahradních kultivarů.

Ekologie: Ve své domovině roste v lesích i na křovinatých stráních, na březích vodních toků, v nadmořské výšce od 300 až do 4900 m. Kvete od června do srpna.

Clematis tangutica

Popis: Vytrvalá dřevnatá liána 3–4 m dlouhá, v suchých oblastech dorůstající jen do podoby vzpřímeného keře. Větve jsou mělce rýhované, olysalé, listy jsou řapíkaté, 1–2krát zpeřené, lístky úzce vejčité až vejčité, 1–6 × 0,5–2,8 cm, někdy u báze 3laločné, na obou stranách na žilkách chlupaté, na okraji zubaté. Květy jsou jednotlivé, terminální nebo někdy i úžlabní po 1–3, nicí, dosahují 2–6 cm v průměru, 4 okvětní lístky jsou úzce vejčité až kopinaté, 1,5–4 × 0,6–1,4 cm, žluté, někdy s červenou kresbou, na rubu řídce chlupaté, na líci lysé nebo jen řídce chlupaté. Plodem je nažka asi 4,5 mm dlouhá, s chlupatým přívěskem.

Clematis tangutica
Clematis tangutica
Clematis tangutica

Fotografováno od léta do podzimu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).