Syn.: Cleome africana Botsch., Cleome arabica var. amblyocarpa (Barratte et Murb.) Ozenda, Cleome daryoushiana Parsa
Čeleď: Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité
Cleome amblyocarpa
Rozšíření: Saharsko-arabský druh s areálem rozloženým v saharské oblasti severní Afriky a zasahujícím i do pouštních oblastí Blízkého východu.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštních oblastech, v občasných vodních tocích, oázách i na pobřežních písečných dunách, na kamenitých a skalnatých svazích, ale i na stanovištích narušovaných lidskou činností.
Cleome amblyocarpa
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 15–90 cm dlouhou, větvenou, žláznatě chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky jsou úzce eliptické až obkopinaté, 1–4 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, žláznatě chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, poměrně řídké; listeny jsou listům podobné, řapíkaté, eliptické; květy jsou oboupohlavné, vyrůstají na stopkách 5–10 mm dlouhých; kališní lístky jsou 4, volné, vejčité, až 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž 4, obvejčité, 3–4 mm dlouhé a 1–2 mm široké, na bázi nažloutlé, v horní části tmavě nachové; tyčinek je 6, jsou až 4 mm dlouhé. Plodem je válcovitá tobolka, která je až 45 mm dlouhá a 10 mm široká, žláznatá.
Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční africké medicíně, občas slouží i jako zelenina.
Cleome amblyocarpa
Cleome amblyocarpa
Cleome amblyocarpa
Cleome amblyocarpa
Fotografoval Mário Duchoň, dne 6. 3. 2018 (Maroko, okolí Aït Benhaddou).