CLEOME VISCOSA L. – luštěnice lepkavá

Syn.: Arivela viscosa (L.) Raf., Cleome acutifolia Elmer, Cleome icosandra L., Corynandra viscosa (L.) Cochrane et Iltis, Polanisia icosandra (L.) Wight et Arn., Polanisia microphylla Eichler, Polanisia orthocarpa Hochst. ex Webb, Polanisia viscosa (L.) Blume, Sinapistrum viscosum (L.) Moench
Čeleď: Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité

Cleome viscosa

Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh, popsaný ze Sri Lanky, původní snad na východní polokouli (od tropické Afriky přes Madagaskar, Indii a jihovýchodní Asii po severní Austrálii), později zavlečený i do Ameriky (od jihovýchodu USA přes Střední Ameriku po Galapágy).

Ekologie: Roste na úhorech a rumištích, pastvinách, lesních světlinách i při okrajích cest a silnic, preferuje lehkou prostupnou půdu a slunné stanoviště, stoupá až do nadmořských výšek okolo 1400 m. Rostlina začíná kvést již 3–4 týdny po vyklíčení a celý její životní cyklus trvá 3–4 měsíce. Díky silnému zápachu a lepkavosti všech nadzemních částí ji nenapadá hmyz, ani ji nespásají větší zvířata. Produkuje obrovské množství semen (až 600 kg na hektar) a v mnoha oblastech je považována za nebezpečný plevel. Naopak v Indii se místy pěstuje jako zelenina.

Cleome viscosa

Popis: Jednoletá bylina, 30–100(–160) cm vysoká, celá pokrytá žláznatými chlupy. Při poranění nepříjemně zapáchá. Listy jsou řapíkaté, složené z 3–5 lístků, které jsou obvejčité až eliptické, 2–4 cm cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, prostřední lístek je vždy největší. Květenství je hroznovité, až 15 cm dlouhé; jednotlivé květy na 6–20 mm dlouhých stopkách; kališní lístky jsou podlouhle kopinaté, 3–4 mm dlouhé a 1–2 mm široké, zelené; korunní lístky jsou obvejčité, 8–15 mm dlouhé a 2–4 mm, světle žluté. Plody jsou 30–75 mm dlouhé a 3–5 mm široké tobolky, které jsou žláznaté, řídce chlupaté, zužující se na obou koncích a obsahují velké množství drobných semen o průměru 1–1,5 mm, která jsou červenohnědá, příčně rýhovaná.

Využití: Listy a mladé výhonky se jedí vařené jako součást polévek či jiných zeleninových jídel, kvůli své štiplavé chuti se upravuji s chilli a solí. Přidávají se také do nakládané zeleniny místo koření. Olej získávaný ze semen se používá k vaření. Šťáva z listů se používá jako kořenící roztok.
V lidové medicíně se odvar z listů používá jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu. Rozdrcené listy se používají zevně na revmatické klouby i k ošetření drobných poranění. Skutečně mají antiseptické vlastnosti. Přípravky ze semen se používají proti střevním parazitům.
V Ghaně a některých dalších afrických zemích se rostlina používá jako zelené hnojivo na polích.

Cleome viscosa
Cleome viscosa
Cleome viscosa
Cleome viscosa
Cleome viscosa

Fotografovaly Vladimíra Loydová, v březnu 2016 (Kostarika, Quepos, rumiště); Věra Svobodová, dne 3. 3. 2020 (Laos, ostrov Don Det v oblasti Si Phan Don).