CLERODENDRUM CHINENSE (Osbeck) Mabb. – blahokeř

Syn.: Agricolaea fragrans (Vent.) Schrank, Clerodendrum fragrans Willd., Clerodendrum japonicum (Jacq.) Gandhi, nom. illeg., Clerodendrum lasiocephalum C. B. Clarke, Clerodendrum macradenium Miq., Clerodendrum philippinum Schauer, Clerodendrum roseum Poit., Cryptanthus chinensis Osbeck, Ovieda fragrans (Vent.) Hitchc., Volkameria fragrans Vent., Volkmannia japonica Jacq.
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Clerodendrum chinense

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v jihovýchodní Číně (provincie Kuang-si, Kuej-čou a Jün-nan) a na severu Indočíny. Vedle plnokvěté nominátní variety je rozlišována ještě varieta C. c. var. simplex s květy jednoduchými. Jako okrasná dřevina je pěstován v mnoha oblastech tropické i subtropické Asie (od Indie až po Tchaj-wan a Novou Guineu), objevuje se i na tichomořských ostrovech. Místy má šíření tohoto keře až invazivní charakter (např. Fidži, Samoa, Cookovy a Havajské ostrovy, Galapágy aj.).

Ekologie: Roste v lesích při březích vodních toků, objevuje se v blízkosti lidských sídel, zahrad, ale také kolem cest a v sekundární vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Clerodendrum chinense

Popis: Keř dosahující výšky 50–120 cm, s letorosty chlupatými, později olysalými. Listy jsou vstřícné, řapík je 3–17 cm dlouhý, chlupatý až plstnatý, čepel je široce vejčitá, 9–22 cm dlouhá a 8–21 cm široká, na bázi mělce srdčitá až uťatá, po okraji nepravidelně zubatá, na vrcholu zašpičatělá, na líci drsná, na rubu především na žilkách chlupatá. Květenství je terminální, vrcholičnaté, vyrůstá na plstnaté stopce; listeny jsou kopinaté, 1,5–3 cm dlouhé, chlupaté; květy jsou vonné, jednoduché (var. simplex) nebo i plné (var. chinense), kalich je 15–25 mm dlouhý, 5cípý, chlupatý, cípy jsou kopinaté, až 16 mm dlouhé, koruna je bílá, narůžovělá až červená, korunní lístky jsou eliptické (var. simplex) nebo vejčité (var. chinense), tyčinky 4. Plodem je modročerná peckovice, plnokvětá forma je však obvykle sterilní.

Využití: Listy a kořen nacházejí uplatnění v asijské tradiční medicíně, především je však tato dřevina – tedy její plnokvětá forma – s oblibou pěstována k okrasným účelům.

Clerodendrum chinense
Clerodendrum chinense

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 2. 2020 (Laos, okolí vodopádu Kuang Si).