Syn.: Caprifolium paniculatum Noronha, Cleianthus coccineus Lour. ex B. A. Gomes, Clerodendron pyramidale Andrews, Clerodendrum diversifolium Vahl, Clerodendrum pyramidale Andrews, Clerodendrum splendidum Wall. ex Griff., Volkameria angulata Lour., Volkameria diversifolia Vahl
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité; Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Clerodendrum paniculatum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od Bangladéše po Indonésii, na sever zasahuje až do jižní Číny. Také roste na Tchaj-wanu. V tropech se velmi často pěstuje.
Ekologie: Stanovištěm jsou mokřadní křoviny v nízkých nadmořských výškách.
Popis: Keř 1–3 m vysoký; větvičky jsou 4hranné, chlupaté a někdy téměř lysé, v uzlinách vlnaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 3–11 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá až téměř okrouhlá, 5–25 cm dlouhá a 7,5–20 cm široká, dlanitě 3–7laločná, s trojúhelníkovitými laloky, na líci roztroušeně chlupatá a žláznatá, na rubu až téměř lysá, na bázi srdčitá, celokrajná nebo drobně vroubkovaně zubatá, na vrcholu špičatá. Květenství je široce kuželovitá vrcholičnatá lata až 40 cm dlouhá, postranní větve jsou rovnovážně odstálé, 9–13 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité; kalich je asi 7 mm dlouhý, hluboce 5cípý; koruna je řepicovitá, červená nebo oranžová, s trubkou 1–1,5 cm dlouhou a rozestálými, vejčitými, 5–8 mm dlouhými cípy; tyčinky jsou 4, mají nitky asi 4krát delší než koruna; čnělka dosahuje délky tyčinek. Plody jsou kulovité černé peckovice 5–9 mm v průměru.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina, snadno se pěstuje zejména ve vlhkých tropech.
Clerodendrum paniculatumClerodendrum paniculatum
Clerodendrum paniculatum
Clerodendrum paniculatum
Clerodendrum paniculatum
Clerodendrum paniculatum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 3. 2014 (Kostarika, Tortuguero).