Syn.: Clerodendrum buchananii var. fallax (Lindl.) Bakh., Clerodendrum fallax Lindl., Clerodendrum greyi Baker, Clerodendrum papuanum Scheff., Clerodendrum pulchrum Fawc.
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité; Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Clerodendrum speciosissimum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie (Indonésie, Jáva). Často pěstovaný v zahradách tropických a subtropických oblastí světa, ve vhodných podmínkách zplaňuje a může se nekontrolovaně šířit adventivními kořeny (Florida).
Ekologie: Ve své domovině roste v pobřežních oblastech. Zplaňuje v teplých oblastech s dostatečnou vlhkostí.
Clerodendrum speciosissimum
Popis: Vytrvalý stálezelný keř s centrálním kmínkem. Dorůstá výšky až 4 m. Větévky má jemně chlupaté, v mládí čtyřhranné. Listy tmavě zelené, vstřícné, srdčité, 10–35 cm dlouhé a 8–26 cm široké, s pilovitým okrajem, s jemnými chloupky na obou stranách. Květenstvím jsou bohaté vzpřímené laty dlouhé až 45 cm, složené z oranžově červených květů. Květy mají korunní trubku dlouhou 2,5–4 cm a 5 rozprostřených lístků směřujících vzhůru a do stran, 4 vyniklé tyčinky a 4–5 cm vystupující čnělku s rozeklanou bliznou, čtyřpouzdrý semeník. Květy bohaté nektarem lákají motýly a kolibříky. Plodem je tmavě modrá až černá okrouhlá peckovice o průměru 1 cm, se 4 jednosemennými segmenty.
Záměny: Podobný Clerodendrum paniculatum má drobnější květy a listy zčásti laločnaté.
Využití: Jako okrasný keř se hojně pěstuje v zahradách tropického až mírného pásma, v bezmrazých oblastech, v mírném pásmu v kontejnerech s přezimováním v bezmrazé místnosti při 7–10 °C. Při pěstování vyžaduje slunečné polohy až polostín a vlhkou půdu.
V jihozápadní Číně je využíván i v lidovém léčitelství, kořeny a květy se používají k léčbě artritidy, očních chorob, hemoroidů, při onemocnění jater a nespavosti.
Clerodendrum speciosissimum
Clerodendrum speciosissimum
Clerodendrum speciosissimum
Clerodendrum speciosissimum
Fotografováno dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains, Jardin d’Eden).