CLERODENDRUM THOMSONIAE Balf. f. – blahokeř

Syn.: Clerodendrum balfourii (B. D. Jacks. ex Dombrain) Dombrain, Clerodendrum thomsoniae var. balfourii B. D. Jacks. ex Dombrain
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clerodendrum thomsoniae

Rozšíření: Tento druh pochází z tropické západní Afriky, byl popsán z jižní Nigérie, vyskytuje se v oblasti od Senegalu přes Ghanu až po Kamerun. V tropech a subtropech je pěstován velmi často v zahradách a parcích, občas zplaňuje, v mírném pásmu je to oblíbená pokojová a skleníková rostlina.

Ekologie: Ve své domovině roste v pobřežní vegetaci, v křovinách kolem vodních toků a ploch.

Clerodendrum thomsoniae

Popis: Dřevnatá liána dosahující délky až 4 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, úzce srdčité, vejčité až kopinaté, 13–18 cm dlouhé a 5–7 cm široké, se srdčitou bází, na vrcholu špičaté. Květenství je axilární, až 10 cm dlouhé, 5–20květé, květy jsou až 1,3 cm dlouhé, kalich je nafouklý, bílý až nažloutlý, koruna je 1,5–3 cm dlouhá, červená, 4 tyčinky jsou výrazně vyniklé z korunní trubky. Plody jsou 1–1,4 cm dlouhé.

Využití: Jedná se o jednu z nejkrásněji kvetoucích zahradních i pokojových rostlin, proto je běžně k dostání ve většině květinářství v Evropě a Severní Americe, ačkoliv její pěstování v bytě není úplně snadné. Jde o světlomilnou rostlinu, která však vyžaduje dostatečnou vzdušnou vlhkost a úrodnou propustnou půdu, hlavně v mládí. Starší, dobře zakořeněné rostliny snesou bez úhony i kratší období sucha.
V Africe je tento druh využíván v lidové medicíně jako prostředek k hubení parazitů a také jako lék proti křečím, včetně epileptických. Vědecké zkoumání skutečně potvrdilo antikonvulzivní účinky této rostliny.

Clerodendrum thomsoniaeClerodendrum thomsoniae
Clerodendrum thomsoniae

Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Bangkok).