Syn.: Baillieria aspera Aubl., Clibadium asperum (Aubl.) Baill. ex DC., Clibadium caracasanum DC., Clibadium lanceolatum Rusby, Clibadium mexiae S. F. Blake, Clibadium pallidum Diels, Clibadium sodiroi Hieron., Clibadium trinitatis DC., Clibadium vargasianum H. Rob., Clibadium villosum Benth., Trixis aspera (Aubl.) Sw.
Česká jména: šátavka drasná (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Clibadium surinamense
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, jeho areál se táhne od jihu Mexika a Jamajky přes celou Střední Ameriku, Kolumbii, Venezuelu a Guyany až po brazilskou Amazonii a severní Bolívii. Byl zavlečen i na Mauricius a do jihovýchodní Asie, kde se objevuje v oblasti od Tchaj-wanu až po Indonésii.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů, v křovinách, vstupuje i do sekundární vegetace, neschází ani na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400(–3100) m. Kvete po celý rok.
Clibadium surinamense
Popis: Keř, 1,5–4(–5) m vysoký, s větvemi dosahujícími v průměru až 1,5 cm, jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, 5–12(–20) cm dlouhé a 2–6(–12) cm široké, na bázi zaokrouhlené, na okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté. Květenství je latnaté, složené z 10–180 úborů; zákrov je zvonkovitý, široce vejčité zákrovní listeny jsou 3–4, na vrcholu jsou špičaté; okrajových samičích květů je 3–5, jsou až 4 mm dlouhé, většinou 5četné, bělavé, nažloutlé nebo i nazelenalé; květů disku je 10–14, jsou funkčně samčí, jejich koruna je asi 3 mm dlouhá, 4četná, bílá nebo nazelenalá. Plody jsou nažky, které jsou až 2,5 mm dlouhé, chmýr chybí.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční medicíně, používá se i jako jed při rybolovu.
Poznámka: Neotropický rod Clibadium v současnosti zahrnuje 38 akceptovaných druhů.
Clibadium surinamense
Clibadium surinamense
Clibadium surinamense
Clibadium surinamense
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).