Syn.: Clidemia elegans (Aubl.) D. Don, Melastoma elegans Aubl., Melastoma hirtum L., Staphidium elegans (Aubl.) Naudin
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Clidemia hirta
Rozšíření: Pochází ze Střední a severní části Jižní Ameriky (až po jižní Brazílii), roste i na ostrovech v Karibiku. Jako velmi agresivní invazní druh byl zaznamenán na Havajských ostrovech a dalších ostrovech Oceánie, na Nové Guinei, v jihovýchodní Asii, na Srí Lance, Seychelách, v Tanzánii i na atlantickém ostrově Ascension.
Ekologie: V původní domovině se vyskytuje především na narušených místech podél řek, ale i na pastvinách, podél komunikací a na plantážích, v komplexech přirozených lesů na porostních světlinách, ale vůči světlu je velmi tolerantní. Vyžaduje humidní tropické klima. Drobná semena jsou roznášena ptáky.
Clidemia hirta
Popis: Na bázi dřevnatějící polokeř nebo opíravá liána. Stonky jsou pokryty červenavými osténky a dorůstají délky 1–3 m. Listy jsou vstřícné, jednoduché, krátce řapíkaté; čepel je vejčitá až eliptická, 5–16 cm dlouhá a 3–8 cm široká, drsně chlupatá, na okraji drobně vroubkovaná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá; žilnatinu tvoří 5–7 obloukovitých žilek s četnými anastomózami, žilnatina je nápadně vpadlá. Květenství jsou zkrácené úžlabní vrcholíky 2–3 cm dlouhé; květy jsou pětičetné, oboupohlavné, vytvářejí charakteristickou číškovitou až válcovitou, 3–3,5 mm dlouhou češuli, na níž se kromě osténků vyskytují i drobné žlázky a hvězdovité chlupy; kališní cípy jsou vytrvalé; korunních lístků je 5, podlouhlých, 8–11 mm dlouhých, bílých; tyčinek je 10; semeník je spodní, víceméně ukrytý v češuli, s 5 pouzdry. Plody jsou mnohosemenné, téměř kulovité černozelené bobule dlouhé 6–9 mm.
Poznámka: Nebezpečí při invazi tohoto druhu spočívá především v tom, že tvoří velmi husté porosty, které zastíněním zcela mění podmínky ve společenstvu. Tímto způsobem silně působí na ochuzování bylinného podrostu v lesích. Kromě toho se šíří i jako plevel na pastvinách a úhorech. Z Ameriky byl do jihovýchodní Asie druh zavlečen na konci 19. století spolu se sazenicemi kávovníků.
Clidemia hirta
Clidemia hirta
Fotografováno dne 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Morne Blanc).