Syn.: Calamintha menthifolia Host, Calamintha montana subsp. menthifolia (Host) Dostál, Calamintha nepeta subsp. sylvatica (Bromf.) R. Morales, Calamintha officinalis f. menthifolia (Host) Hayek, Calamintha officinalis var. menthifolia (Host) Rchb. f., Calamintha officinalis var. sylvatica (Bromf.) Nyman, Calamintha sylvatica Bromf., Clinopodium nepeta subsp. sylvaticum (Bromf.) Peruzzi et F. Conti, Satureja calamintha subsp. menthifolia (Host) Gams, Satureja calamintha subsp. montana Cout., Satureja calamintha subsp. silvatica (Bromf.) Briq., Satureja menthifolia (Host) Fritsch, Satureja sylvatica (Bromf.) K. Malý
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Clinopodium menthifolium

Rozšíření: Mediteránní až submediteránní druh, rozšířený od Španělska po Turecko, na sever zasahuje do Velké Británie, Německa, Rakouska, Maďarska a na jižní Slovensko. Dále roste v Makaronésii (s výjimkou Kapverd). Občas utíká z kultury i v oblastech mimo původní areál, takže byl zachycen i v dalších zemích, mimo jiné i v Průhonicích u Prahy. V areálu je značně proměnlivý a rozlišují se zde tři poddruhy; námi představené rostliny odpovídají subsp. ascendens.

Ekologie: V přírodě roste na kamenitých místech a na světlinách v křoví a světlých lesích, dává přednost bazickým půdám.

Clinopodium menthifolium

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem; lodyhy jsou přímé až vystoupavé, chudě větvené, až 80 cm vysoké, pýřité, na bázi poněkud zdřevnatělé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, široce vejčité, až (2–)3–7 cm dlouhé a 1,5(–2) cm široké, na bázi klínovité, mělce vroubkované, s 3–8 páry zářezů, na vrcholu tupé. Květenství jsou volné lichopřesleny s 2–12 květy; listence jsou mnohem kratší než květy; kalich je trubkovitý, s trubkou 2,5–3,5 mm dlouhou, horními zuby (1–)2,5–3 mm dlouhými, dolními 2,5–3,5 mm dlouhými; koruna je pyskatá, růžová s nachovými skvrnkami na dolním pysku, trubka je přímá; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Tvrdky jsou asi 1 mm dlouhé, hnědé, žláznatě tečkované.

Poznámka: Rodová klasifikace hluchavkovitých z okruhu saturejek a marulek se vlivem molekulárně-biologických dat značně rozhoupala a dochází mezi nimi k nomenklatorickému zemětřesení. Tento druh byl donedávna řazen nejčastěji do rodu Calamintha.

Clinopodium menthifolium
Clinopodium menthifolium
Clinopodium menthifolium

Fotografoval Radim Cibulka, dne 22. 9. 2019 (Portugalsko, Madeira, Levada do Furado).