Syn.: Clintonia andrewsii Alph. Wood
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Clintonia andrewsiana

Rozšíření: Druh západu USA, endemit nevelkého území na severozápadě Kalifornie a jihozápadě Oregonu.

Ekologie: Roste v přímořských lesích s dominantní sekvojí stálezelenou (Sequoia sempervirens), stoupá do nadmořské výšky okolo 400 m. Kvete od dubna do června.

Clintonia andrewsiana

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým podzemním oddenkem, 30–80 cm vysoká. Listů je 4–6, jsou přízemní, široce eliptické až obkopinaté, 20–35 cm dlouhé a 5–15 cm široké, celokrajné. Květenství je terminální, 20–45květé, obvykle ještě s 1–3(–5) postranními květenstvími; bylinných listenů je 1–3(–5); květy jsou tmavě červené, okvětních lístků je 6, jsou podlouhlé až obkopinaté, 10–18 mm dlouhé a 3–3,7 mm široké; nitky tyčinek jsou 7–10 mm dlouhé, prašníky jsou až 2,8 mm dlouhé. Plody jsou vejcovité bobule, ve zralosti sytě metalicky modré, o 10–30 semenech.

Poznámka: K rodu Clintonia v současnosti patří pět druhů, z nichž čtyři se vyskytují v Severní Americe (dva na východě, dva na západě kontinentu) a jeden ve východní Asii (severní Indie, Čína, ruský Dálný východ, Japonsko). V rámci rodu má právě zde představovaný druh nejmenší areál. Rodové jméno vzdává poctu americkém politikovi a guvernérovi státu New York DeWittu Clintonovi (1769–1828).

Clintonia andrewsiana
Clintonia andrewsiana
Clintonia andrewsiana
Clintonia andrewsiana
Clintonia andrewsiana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Redwood National and State Parks).