Syn.: Smilacina borealis var. uniflora Menzies ex Schult. et Schult. f., Smilacina uniflora (Menzies ex Schult. et Schult. f.) Hook.
Čeleď: Convallariaceae Horaninow – konvalinkovité; Liliaceae Juss. – liliovité
Clintonia uniflora
Rozšíření: Areál se rozprostírá na západě Severní Ameriky. Druh je znám z Aljašky, kanadských provincií Britská Kolumbie a Alberta, v USA roste ještě ve státech Washington, Idaho, Montana, Oregon a Kalifornie. Do rodu se řadí celkem 5 druhů, z nichž 4 rostou v Severní Americe (2 na západě a 2 na východě kontinentu), jeden je dosti široce rozšířen ve východní Asii.
Ekologie: Provází vegetaci jehličnatých lesů, vystupuje až do nadmořské výšky 2600 m.
Clintonia uniflora
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem; lodyhy jsou vysoké 15–25 cm. Na bázi lodyhy vyrůstají zpravidla 2 nebo 3 listy, které jsou obvejčité až obkopinaté, 8–20 cm dlouhé a 2,6–6,5 cm široké, celokrajné, se souběžnou žilnatinou. Květ je zpravidla jediný, řidčeji 2; pod květem je jediný, přímý, čárkovitý listen; okvětí je volné, nerozlišené, tvořené 6 obkopinatými až obvejčitými, 1,8–2,5 cm dlouhými, krémově bílými lístky; 6 tyčinek má 1,1–1,8 cm dlouhé, na bázi odstále chlupaté nitky; gyneceum tvoří svrchní semeník a čnělka s dvouklanou bliznou. Plodem je hruškovitá nebo téměř kulovitá tmavomodrá bobule 6–12 mm dlouhá; semen je 10–18.
Clintonia uniflora
Clintonia uniflora
Clintonia uniflora
Clintonia uniflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, NP Glacier, údolí Asulkan Brook); Karel Bergmann, v září 2013 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).