Syn.: Bombax vitifolium Willd., Cochlospermum codinae Eichler, Cochlospermum hibiscoides Kunth, Cochlospermum luetzeiburgii Pilg., Cochlospermum luetzelburgii Pilg., Cochlospermum serratifolium DC., Cochlospermum triphyllum (S. F. Blake) Pittier, Lachnocistus utilis Duchass. ex Linden et Planch., Mahurea speciosa Choisy, Maximilianea codinae (Eichler) Kuntze, Maximilianea hibiscodes (Kunth) Kuntze, Maximilianea hibiscoides (Kunth) Millsp., Maximilianea triphylla S. F. Blake, Maximilianea vitifolia (Willd.) Krug et Urb., Wittelsbachia vitifolia (Willd.) Mart. et Zucc., Wittelsbachia vitifolia (Willd.) Mart. in Mart. et Zucc.
Čeleď: Bixaceae Link – oreláníkovité; Cochlospermaceae Planch.
Cochlospermum vitifolium
Rozšíření: Dosti velký areál leží ve Střední a Jižní Americe. Druh roste od mexického státu Sonora až po Bolívii a Brazílii, také na ostrovech Trinidad a Tobago.
Ekologie: Součást poloopadavých lesů, vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Cochlospermum vitifolium
Popis: Statný, poloopadavý, řídce větvený strom dorůstající výšky 3–12(–25) m; kmen může mít v průměru až 70 cm; borka je hnědorůžová, hladká, na starých stromech brázditá; letorosty jsou hustě chlupaté. Listy jsou střídavé, 5–7sečné, 10–30 cm dlouhé a široké, víceméně lysé, laloky jsou kopinaté, zubaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je koncový nebo úžlabní hrozen nebo lata až 45 cm dlouhá, vřeteno je chlupaté; květy jsou 4–5četné, velké, 7,5–12 cm v průměru; kališní lístky jsou volné, vejčité, 2 vnější 1,2–1,8 cm dlouhé a 0,7–0,9 cm široké, vnitřní jsou 2–2,2 cm dlouhé a 1,6–2 cm široké; korunní lístky jsou obvejčité, 5–6 cm dlouhé, sytě žluté, s červenými žilkami; tyčinek je mnoho; gyneceum srůstá z 3–5 plodolistů, se svrchním semeníkem a krátkou čnělkou. Plody jsou vejcovité až kulovité, 5–10 cm dlouhé, hnědé, plstnaté tobolky; semen je mnoho, ledvinitých, černých, uložených v bílých hedvábitých vláknech.
Poznámka: Rod Cochlospermum obsahuje asi 12 dosti podobných druhů, z nichž 4 rostou v tropické Americe, 5 v Africe, 2 v Austrálii a jediný v jižní Asii v Indii a na Srí Lance.
Cochlospermum vitifolium
Cochlospermum vitifolium
Cochlospermum vitifolium
Cochlospermum vitifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23.–25. 2. 2009 (Kostarika, provincie Liberia: Salto; NP Rincón de la Vieja: Las Pailás; NP Santa Rosa: jižně od statku La Casona).