Syn.: Codiaeum chrysosticton Rumph. ex Spreng., nom. illeg., Codiaeum variegatum (L.) Blume, Croton variegatus L., Crozophyla variegata (L.) Raf., Oxydectes variegata (L.) Kuntze, Phyllaurea variegata (L.) W. Wight
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Codiaeum variegatum
Rozšíření: Původní areál se rozkládal od poloostrovní Malajsie přes Indonésii až do Oceánie (po Fidži). Pěstuje se a místy zplaňuje v jižní a východní Asii, v tropické Africe i Americe.
Ekologie: V domovině roste v tropických deštných lesích od hladiny moře až po nadmořské výšky kolem 800 m, spíše však v sušším křídle těchto porostů, často na úživnějších, např. čedičových substrátech. Nesnáší poklesy teploty pod 10–13 °C, při nižších teplotách shazuje listy.
Codiaeum variegatum
Popis: Jednodomý keř dorůstající do výšky až 3 m; větve s četnými jizvami po odpadlých listech; latex je berbarvý. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté; čepel listová je velmi variabilní ve tvaru i barvě: může být čárkovitá, kopinatá, vejčitá až eliptická, obvejčitá nebo dokonce lžicovitá, 5–30 cm dlouhá a 0,5–8 cm široká, zelená, žlutá nebo červená, často se žlutými nebo červenými skvrnami či proužky na zeleném podkladu, na bázi zpravidla klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá. Květenství je koncový hrozen 8–30 cm dlouhý; květy jsou jednopohlavné, samčí jsou bílé, mají 5 volných kališních lístků, 5 volných korunních lístků, které jsou poněkud kratší než kalich a 20–30 tyčinek; samičí květy jsou žlutavé, mají 5 na bázi srostlých kališních lístků, koruna chybí, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a blizna je trojlaločná. Plody jsou kulovité, poněkud zploštělé tobolky, dorůstající až do průměru kolem 9 mm a otvírající se 3 chlopněmi.
Využití: Velmi oblíbená okrasná rostlina: pěstuje se mnoho kultivarů odlišných zbarvením listů. Setkáme se s ní jako s hrnkovou kulturou v bytech, v tropických zemích je často sázena na záhony. Kultivary s barevnými listy většinou nekvetou a množí se výhradně vegetativně, řízkováním. Kromě toho je využíván lidovým léčitelstvím, mimo jiné jako prostředek k zastavení krvácivosti.
Codiaeum variegatumCodiaeum variegatum
Codiaeum variegatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin: Anse Volbert, v kultuře).