Syn.: Coelogyne graminifolia C. S. P. Parish et Rchb. f., Pleione graminifolia (C. S. P. Parish et Rchb. f.) Kuntze, Pleione viscosa (Rchb. f.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Coelogyne viscosa

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie přes Barmu a Thajsko až po jihočínskou provincii Jün-nan a Indočínu.

Ekologie: Roste na skalnatých lesních stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 2000 m. Kvete od září do listopadu.

Popis: Vytrvalá bylina se silným oddenkem a pahlízami vejcovitými, 5–6 cm dlouhými, na vrcholu zakončenými 2 listy. Ty jsou řapíkaté, trávovité, 30–40 cm dlouhé a až 1,2 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je 2–4květé; listeny jsou opadavé; okvětní lístky jsou bílé, hnědě naběhlé, na pysku se žlutou skvrnkou, dorsální vnější okvětní lístek je až 23 mm dlouhý a 7 mm široký, postranní jsou užší, vnitřní okvětní lístky jsou podobné vnějším lístkům postranním, pysk je vejčitý, až 20 mm dlouhý, 3laločný, prostřední lalok je 7–8 mm dlouhý, zašpičatělý, se 3 podlouhlými lamelami, prostřední lamela je kratší než lamely postranní, sloupek je asi 12 mm dlouhý, křídlatý. Plodem je vejcovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: V rodu Coelogyne je v současnosti akceptováno 210 druhů (POWO 2020), které pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie, objevují se i na západopacifických ostrovech (od Indie po Fidži).

Coelogyne viscosa
Coelogyne viscosa
Coelogyne viscosa

Fotografováno v červnu 2005 (Portugalsko, Madeira, orchidejová zahrada ve Funchalu).