Syn.: Lomatium nudicaule (Pursh) J. M. Coult. et Rose, Pastinaca nudicaulis (Pursh) Spreng., Peucedanum nudicaule (Pursh) Nutt. ex Torr. et A. Gray, Smyrnium nudicaule Pursh
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Cogswellia nudicaulis
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky, a to v Britské Kolumbii v Kanadě, v USA ve státech Washington, Idaho, Oregon, Kalifornie, Nevada a Utah.
Ekologie: Vyskytuje se na suchých travnatých a křovinatých kamenitých svazích v nížinách při moři a ve stepních oblastech ve vnitrozemí.
Cogswellia nudicaulis
Popis: Statná vytrvalá lysá bylina vysoká 20–90 cm; oddenek je často vícehlavý; lodyha je sivomodře ojíněná. Přízemní listy jsou velké, 1–3krát složené, lístků posledního řádu je 3–30, jsou zpravidla řapíčkaté, podlouhlé až vejčité, 2–9 cm dlouhé a (0,4–)1–6 cm široké, celistvé nebo drobně zubaté, vynikle žilkované. Květenství je složený okolík; obal a obalíček chybějí; květy jsou drobné; koruna je žlutá; tyčinek je 5; semeník je spodní. Dvounažky jsou zploštělé, v obrysu eliptické, 7–15 mm dlouhé, jemně žebrované, někdy na vrcholu zúžené do jakéhosi zobánku, s postranními křídly širokými asi jako polovina šířky dvounažky.
Poznámka: Mladé listy chutnají jako celer a obsahují mnoho vitaminu C, dvounažky jsou aromatické a lze je používat jako koření. Původní obyvatelé je sbírali a jedli syrové i vařené. Rostliny byly využívány i jako lék proti tuberkulóze a plody byly součástí čajů proti zánětům horních cest dýchacích.
Cogswellia nudicaulis
Cogswellia nudicaulis
Cogswellia nudicaulis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Victoria).