Syn.: Lomatium triternatum (Pursh) J. M. Coult. et Rose, Peucedanum triternatum (Pursh) Nutt. ex Torr. et A. Gray, Seseli triternatum Pursh
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Cogswellia triternata
Rozšíření: Druh pacifické části Severní Ameriky, rozšířený v Kanadě na jihu Britské Kolumbie a jihozápadě provincie Alberta, ve Spojených státech dosahuje na jih po severní Kalifornii a nejdále na východ na jih Montany a západ Wyomingu.
Ekologie: Roste v travinobylinné vegetaci, v řídkých křovinách nebo světlých a rozvolněných borových lesích, na suchých až velmi suchých stanovištích, často na hadcích.
Cogswellia triternata
Popis: Vytrvalá bylina obvykle s jedinou přímou, lysou, 15–80 cm vysokou lodyhou; kořenová hlava je neztoustlá, kolmá, na vrcholu čupřinatá. Listy jsou střídavé, většinou přízemní, lodyžní list je zpravidla jediný; řapík je 8–20 cm dlouhý, na bázi úzce křídlatý; čepel je 1–3krát 3četná, úkrojky posledního řádu jsou úzce kopinaté až čárkovité, 1,5–20 cm dlouhé a většinou méně než 0,5 cm široké, celokrajné, jemně pýřité. Květenství je složený okolík s 5–30 nestejně dlouhými paprsky; obal chybí; obalíček je přítomen; květy jsou drobné, 5četné, v rámci jednoho složřeného okolíku mohou být oboupohlavné i samčí; koruny jsou žluté; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plody jsou v obrysu podlouhlé až široce eliptické, 7–15 mm dlouhé, zploštělé, úzce až velmi široce křídlaté dvounažky, nejčastěji lysé, řidčeji papilnaté až kratičce brvité.
Cogswellia triternata
Cogswellia triternata
Cogswellia triternata
Cogswellia triternata
Cogswellia triternata
Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 24. a 29. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Kootenay NP, Radium Hot Springs; Alberta, Waterton Lakes NP, Bell River) a Karel Bergmann, v květnu 2012 (Kanada, Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs).