Syn.: Colchicum bertolonii Steven, Colchicum cousturieri Greuter, Colchicum creticum Turrill, Colchicum gussonei Lojac., Colchicum minimum Elwes ex Baker, nom. inval., Colchicum montanum var. bertolonii (Steven) Bonnet et Barratte, Colchicum montanum subsp. bertolonii (Steven) Fiori et Paol., Colchicum montanum var. cupanii (Guss.) Fiori, Colchicum parviflorum Biv., Colchicum valeryi Tineo
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité

Colchicum cupanii

Rozšíření: Roste ve střední části Středozemí, na evropské straně v jižní Francii, Itálii, Albánii a Řecku, také na Sardinii, Sicílii, Maltě a na mnoha řeckých ostrovech včetně Kréty. Na africké straně se vyskytuje v Alžírsku a Tunisku. V areálu není jednotný, na západě a jihu řecké pevniny, v Albánii a na nedávno nalezené lokalitě v Černé Hoře se někdy rozlišuje subsp. glossophyllum; takové rostliny jsou zřejmě na našich obrázcích.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou suché pastviny a křovitá mediteránní vegetace, typu macchie a frygana. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1600 m. Kvete v září až listopadu.

Colchicum cupanii

Popis: Vytrvalá cibulnaté bylina vysoká 8–16 cm; cibule je vejcovitá, 1–2 cm dlouhá, s kožovitým, tmavohnědým obalem. Listy jsou 2(–3), vyvíjejí se současně s květy, jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, za květu 8–10 (posléze až 20) cm dlouhé a 1–1,8 cm široké, obvykle lysé, na vrcholu tupé až špičaté. Z cibule vyrůstá 1–5(–12) růžových, řidčeji bílých květů; okvětní cípy jsou úzce eliptické, 1–2 cm dlouhé a 0,2–0,3 cm široké, na vrcholu tupé; tyčinek je 6, s tmavě nachovými až černými prašníky; čnělky jsou přímé. Tobolka je elipsoidní, 1,5-2 cm dlouhá.

Colchicum cupanii
Colchicum cupanii
Colchicum cupanii
Colchicum cupanii

Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 19., 26. a 30. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, Parnonas, Monemvasia a Tripoli).