Syn.: Bulbocodium pyrenaicum (Pourr.) Samp., Colchicum bulbocodioides Brot., Colchicum pyrenaicum Pourr., Geophila pyrenaica Bergeret, Merendera bulbocodium Ramond, Merendera bulbocodium f. alba Q. J. P. Silva, Merendera bulbocodium var. bulbocodioides (Brot.) Baker, Merendera gredensis Caball., Merendera montana (L.) Lange, Merendera montana var. bulbocodioides (Brot.) Lange, Merendera montana subsp. bulbocodioides (Brot.) K. Richt., Merendera montana var. gredensis (Caball.) Rivas Mart., Merendera pyrenaica (Pourr.) P. Fourn.
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Colchicum montanum
Rozšíření: Endemit Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se v severním a středním Portugalsku, Španělsku, zasahuje i do francouzských Pyrenejí.
Ekologie: Roste na horských loukách a pastvinách, v nižších polohách ve světlých lesích a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200(–2700) m. Kvete od července (někdy už od června) do listopadu.
Colchicum montanum
Popis: Vytrvalá bylina s hlízou téměř kulovitou, o průměru 2–3 cm. Listy jsou přízemní, čárkovité, (3–)5–16(–20) cm dlouhé a 0,3–1(–1,7) cm široké, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě, někdy po dvou, okvětních lístků je 6, jsou podlouhlé, 4–7(–9,5) cm dlouhé, 0,4–1,2(–1,8) cm široké, světle růžově fialové, u báze bělavé, jejich zúžené báze vytvářejí trubku chráněnou blanitou pochvou, která je skrytá v půdě, tyčinek je 6, jejich prašníky jsou delší než nitky, 3 čnělky jsou volné. Brzy po odkvětu se objeví 2–4(–5) listů a na stopce prodloužené až na 10 cm uzrává semeník; plodem je elipsoidní tobolka, 1–2,5 cm dlouhá.
Využití: Pěstuje se ve skalkových výsadbách. Všechny části rostliny jsou jedovaté, obsahují alkaloid kolchicin.
Poznámka: Flora Europaea a Flora Iberica řadily tento druh do rodu Merendera. V roce 2007 byl celý tento rod smeten do rodu Colchicum. Linnéův popis druhu hovoří o rostlinách ze Španělska a Švýcarska.
Colchicum montanum
Colchicum montanum
Colchicum montanum
Fotografováno dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa).