Syn.: Colchicum acutifolium Siehe ex Stef., Colchicum armenum B. Fedtsch., Colchicum bifolium Freyn et Sint., Colchicum davidovii Stef., Colchicum diampolis Delip. et Cheshm., Colchicum gohariae Gabrieljan, Colchicum ninae Sosn., Colchicum nivale (Boiss. et A. Huet) Boiss. et A. Huet ex Stef., Colchicum syriacum Siehe ex Stef., Merendera nivalis Stapf
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Colchicum szovitsii
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem, který se rozkládá od jihovýchodního Bulharska přes celé Turecko na jih do severní části Izraele, na sever na Kavkaz a na východ do Íránu.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké trávníky, alpínská vegetace, okraje světlých borových lesů, ale i stepní svahy. Vystupuje do nadmořské výšky 3250 m.
Colchicum szovitsii
Popis: Cibulnatá bylina; cibule je vejcovitá, 1,5–3(–4) cm dlouhá, s černohnědým vnějším a červenohnědým vnitřním, papírovitým obalem. Listy jsou 2–3, objevují se za květu, jsou páskovité až čárkovitě kopinaté, za květu 2–6(–12) cm dlouhé, po odkvětu (12–)16–21(–23) cm dlouhé a (1,2–)2–3,5 cm široké, lysé, na vrcholu špičaté a poněkud člunkovité. Květů vyrůstá z cibule (1–)2–5(–7), jsou zvonkovité; okvětní cípy jsou úzce eliptické až obkopinaté, (2,1–)2,7–3,5 cm dlouhé a 0,4–1 cm široké, sytě nebo světle růžové, na vrcholu špičaté, řidčeji tupé; tyčinek je 6, mají 7–11 mm dlouhé nitky, prašníky jsou tmavé; čnělka je přímá. Plodem je elipsoidní až kulovitá tobolka 3,5–4 cm dlouhá, lysá, hnědá a hrotitá.
Poznámka: Na jaře kvetoucí ocún; v Malé Asii je ocúnů kvetoucích v této době více druhů. Charakteristickým znakem tohoto druhu jsou listy vyvíjející se spolu s květy; tento znak se objevuje ještě u dalších jarních ocúnů Colchicum triphyllum (má tence blanitý obal cibule) a Colchicum falcifolium (obvykle má větší počet listů).
Colchicum szovitsii
Colchicum szovitsii
Colchicum szovitsii
Colchicum szovitsii
Fotografovala Eva Rencová, dne 30. 5. 2013 (Turecko, průsmyk Zigana Geçidi).