COLCHICUM ZAHNII Heldr. – ocún / jesienka

Syn.: Colchicum psaridis Heldr. ex Halácsy
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité

Colchicum zahnii

Rozšíření: Malinký areál se rozkládá na jihu poloostrova Peloponés v Messinii, Lakonii a v Methaně, také na ostrově Kythéra.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou suché pastviny, křovitá mediteránní vegetace typu frygana a staré olivové sady, většinou v nižších nadmořských výškách. Kvete od září do prosince.

Colchicum zahnii

Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina; cibule tvoří podzemní výběžky, ve střední části je vřetenovitá, asi 1 cm široká, s blanitým hnědým až červenohnědým obalem,. Listy jsou 2(–3), vyvíjejí se současně s květy, jsou čárkovité až čárkovitě kopinaté, za květu 7–9 (posléze 15–20) cm dlouhé a 0,2–1(–1,5) cm široké, měkké a někdy zprohýbané, mělce žlábkovité, obvykle lysé. Z cibule vyrůstají 1–2(–4) růžové až růžovofialové květy; okvětní cípy jsou úzce eliptické, 1,5–3 cm dlouhé a 0,2–0,7 cm široké, často zřetelně žilkované, v ústí žlutavé, na vrcholu tupě špičaté; tyčinek je 6, s tmavě nachovými až černými prašníky; čnělky jsou přímé. Tobolka je elipsoidní, 1–1,8 cm dlouhá, leží na povrchu nebo jen částečně vyčnívá ze země.

Colchicum zahnii
Colchicum zahnii
Colchicum zahnii

Fotografovala Eva Rencová, ve dnech 22., 25. a 27. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, poloostrov Mani).