Syn.: Colea pedunculata Baker
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Colea seychellarum
Rozšíření: Endemit ostrovů Mahé a Silhouette v Seychelském souostroví. Rod obsahuje kolem 25 druhů, rostoucích povětšinou na Madagaskaru.
Ekologie: Vlhké tropické stálezelené deštné až mlžné lesy, v nadmořských výškách 500–800 m. Na humózních skeletovitých půdách na žulovém podkladě, zpravidla v místech ovlivňovaných pravidelnou kondenzací oblačnosti. V těchto podmínkách dosahují průměrné roční teploty asi 23 °C a srážkové úhrny kolem 3000 mm.
Colea seychellarum
Popis: Menší štíhlý stálezelený stromek 8–10 m vysoký. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až 40 cm dlouhé, s 2–5 jařmy. Lístky jsou řapíčkaté, oválné až kopinaté, 7–12 cm dlouhé a 2,5–4 cm široké, na vrcholu špičaté, tmavozeleném, silně lesklé. Květenství je dosti dlouhý řídký hrozen vyrůstající přímo z kmene nebo větších větví (kauliflorie). Květy jsou pětičetné, se zvonkovitým kalichem a dlouze trubkovitou, prohnutou, 3–5 cm dlouhou korunou, s ploše rozloženými, na konci zpět zahnutými, asi 1 cm dlouhými, světle žlutými až žlutooranžovými cípy, korunní trubka bývá červeně nebo narůžověle naběhlá, tyčinky jsou 4, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou 5–12 cm dlouhé, víceméně válcovité nebo k vrcholu se rozšiřující dužnaté tobolky.
Colea seychellarumColea seychellarum
Colea seychellarum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Morne Blanc).